Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση του Προμηθέα Πατρών με τον ΓΑΣ Κομοτηνή

Ανταπόκριση από την Κομοτηνή: Γιάννης Παπαδόπουλος

– Την ήττα με 70-56 από τον Προμηθέα στην Πάτρα γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Για ακόμα ένα παιχνίδι το επιθετικό πρόβλημα του ΓΑΣ ήταν μεγάλο, καθώς η ομάδα της Κομοτηνής πέτυχε μόλις 56 πόντους, ενώ στην τελευταία περίοδο προδόθηκε και από την άμυνα της.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι. Πίεσε τον Προμηθέα σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκε με το τέλος της πρώτης περιόδου να προηγείται με 18-19. Το σκηνικό δεν άλλαξε και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ. ο ΓΑΣ έβρισκε λύσεις τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Προμηθέα να προηγείται με 33-31.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Πάτρας μπήκε δυνατά, όμως ο ΓΑΣ δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει και βρισκόταν κοντά στο σκορ. Ένα νεκρό διάστημα όμως στο τελευταίο δίλεπτο επέτρεψε στην ομάδα της Πάτρας να πάρει μία διαφορά 7 πόντων και να προηγηθεί με 50-43. Στην τελευταία περίοδο η κούραση, οι ελλείψεις παικτών από τους τραυματισμούς, αλλά και τα λάθη στην επίθεση βοήθησαν ώστε να μεγαλώσει η διαφορά και να περάσει τους δέκα πόντους, με τον Προμηθέα να κερδίζει τελικά με 70-56.

Πολύ καλό παιχνίδι από τον Λεχούδη, που πάλεψε και πέτυχε 21 πόντους, έχοντας ως συμπαραστάτη τον Μπεκρή που πέτυχε 14. Από την ομάδα της Πάτρας κορυφαίος ήταν ο Πέττας με 19 πόντους. Διαιτητές: Παπαφωτίου-Μηλαπίδης

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-31 (ημίχρονο), 50-43, 70-56 (τελικό αποτέλεσμα)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λάππας 6, Κατιάκος 12, Μαλτέζος, Πετρόπουλος 2, Γιαννικόπουλος 12, Τζακόπουλος 3 (1), Πέττας 19 (3), Πέτροβιτς 11, Τασόπουλος, Σερέτης, Χαμηλός 3, Νικολάου 2.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Πανταζής, Σταματέλος 3 (1), Διαμαντίδης 5 (1), Λεχούδης 21 (2), Ντίνας, Μαγκώνης 3, Καλατζής 2, Μπεκρής 14 (1), Χαλίλ 8.