Νίκη … ψυχής!

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Γιώργος Πανταζίδης

– Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ σε ένα δυνατό παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και διακυμάνσεις, πανηγύρισε η Νίκη. Κόντρα στον νεανικό και αξιόμαχο Άρη τα κορίτσια του Γιώργου Τεκτονίδη έδειξαν παθός και αποφασιστικότητα και κατάφεραν να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης παίρνοντας και τη ρεβάνς  για την ήττα του πρώτου γύρου στο «κλουβί» του Χαριλάου.

Με την επιτυχία αυτή, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης – που συνεχίζει χωρίς Κεπεσίδου, Κολοσέντα, Σιρδάρη – διατηρείται στη πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα και ενώ μένουν λίγοι ακόμη αγώνες για την ολοκλήρωση της φετινής αγωνιστικής σεζόν. Το ξεκίνημα της Νίκης ήταν κακό. Οι γηπεδούχες μπήκαν άσχημα στον αγώνα, και έχοντας υποπέσει σε πολλά λάθη, δεν μπόρεσαν να κοντράρουν σε κανένα σημείο του τις «κίτρινες».

Στη συνέχεια όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η είσοδος της Τζιογκίδου , η βελτιωμένη υποδοχή και η πίεση από το σερβίς καθώς και η αποτελεσματικότητα από τις ακραίες, έφερε τα πάνω κάτω. Η Νίκη αν και δέχθηκε αντίσταση ισοφάρισε και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 2-1 σετ. Το τέταρτο σετ είχε στοιχεία θρίλερ.  Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μέσα του. Ο Αρης κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα τριών πόντων σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του με 18-21 αλλά το τάιμ άουτ του Τεκτονίδη έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Ένα σερί 4-0 των κοριτσιών της Νίκης την έβαλαν σε θέση οδηγού και στο τέλος, πιο ψύχραιμες και αποτελεσματικές έφτασαν στο 25-23.

Τα σετ:  15-25, 25-20, 25-21, 25-23

Νίκη: Καλογεροπούλου, Καράμπαλη, Λαμπροπούλου, Νικολαίδου, Νατσίδου, Δεδούση, λίμπερο η Λυμπεροπούλου (Τζιογκίδου, Βαρελά)

Αρης: Πήττα, Συμεωνίδου, Ωρολογοπούλου, Αποστολίδου, Γεωργούλα, Μοδιώτη, λίμπερο Παπαδοπούλου (Κωνστατινίδου, Χιτζίδου, Μανάβη, Κωνσταντινίδου, Κοσμά)