LIVE η Γ΄ Εθνική: Ασπίδα Ξάνθης – Ίκαροι Σερρών, Χαλκηδόνα – ΓΑΣ Κομοτηνή και ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στους αγώνες Ασπίδα Ξάνθης – Ίκαροι Σερρών, Χαλκηδόνα – ΓΑΣ Κομοτηνή και ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής Μπάσκετ Ανδρών.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση τις επόμενες ώρες θα ενημερωθείτε για την εξέλιξη και στα τρία παιχνίδια των ομάδων της Θράκης για τη 17η αγωνιστική.

Ώρα 17:40 Στο Εύμοιρο γίνεται ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της αγωνιστικής, με την Ασπίδα να υποδέχεται τους Ικάρους Σερρών. Μετά την ήττα από την Αγία Βαρβάρα η Ασπίδα καλείται να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο, ο οποίος βρίσκεται ένα βαθμό πίσω. Απώλεια για την Ασπίδα αυτή του Κουμπάνη, ο οποίος μέσα στην εβδομάδα υπέστη βαρύ διάστρεμμα και θα μείνει για αρκετό καιρό εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Ώρα 17:42 Ο ΓΑΣ Κομοτηνή είναι η μόνη ομάδα της Θράκης που αγωνίζεται εκτός έδρας και συγκεκριμένα στη Χαλκηδόνα. Η ομάδα της Κομοτηνής προέρχεται από τη μεγάλη νίκη επί της ΑΕ Κομοτηνής στο τοπικό ντέρμπι και παρά τις σημαντικές απουσίες και τα προβλήματα που έχει κάθε εβδομάδα, δείχνει χαρακτήρα και βρίσκεται στην τέταρτη θέση και μόλις ένα βαθμό από τη δεύτερη θέση που οδηγεί στην άνοδο. Ο αγώνας του ΓΑΣ θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας της Χαλκηδόνας.

Ώρα 17:44 Στην Κομοτηνή γίνεται ακόμα ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, ανάμεσα στην ΑΕ Κομοτηνής και τη Γαλάτιστα. Η ΑΕ Κομοτηνής προέρχεται όπως γράψαμε από την ήττα στο ντέρμπι με το ΓΑΣ και θέλει να επιστρέψει στη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο με τον οποίο έχει τον ίδιο στόχο. Πέρα από την απουσία του Χονδρόπουλου δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα στην ομάδα της Κομοτηνής.

Ώρα 17:46 Χορηγός των σημερινών αγώνων είναι οι “Θρακιώτικοι Φούρνοι Λεχούδη”, με καταστήματα σε Κομοτηνή και Ξάνθη, έδρα στον Ίασμο Ροδόπης και… παράδοση από το 1927. Μπορείτε να επισκεφθείτε τους χώρους τους πλέον όχι μόνο για τον καθημερινό σας άρτο αλλά και για καφέ και όμορφα γλυκίσματα, Επίσης, είναι η ιδανικότερη επιλογή και για να αναλάβουν το κέτερινγκ στις ομορφότερες εκδηλώσεις της ζωής σας, όπως γιορτές, βαφτίσεις κλπ (κάντε κλικ ΕΔΩ για περισσότερες λεπτομέρειες).

Ώρα 17:48 Επίσης χορηγός της σημερινής μετάδοσης είναι οι “Ξηροί Καρποί Σβυντρίδης”, με παρουσία 41 ετών στην αγορά της πόλης της Κομοτηνής και ξηρούς καρπούς δικής του παραγωγής, ενώ εκεί θα βρείτε όλων των ειδών ζαχαρώδη προϊόντα και ποτά (κάντε κλικ ΕΔΩ για περισσότερες λεπτομέρειες).

‘Ωρα 17:50 Ακόμα, την live μετάδοση των αναμετρήσεων προσφέρει  το θρακιώτικης ιδιοκτησίας ξενοδοχείο “Pilion Terra”, που αποτελεί ιδανικό τόπο για μικρές ή μεγάλες αποδράσεις στην πανέμορφη Πορταριά του Πηλίου, ένας προορισμός και για τις χριστουγεννιάτικες διακοπές που έρχονται αλλά και πιο μετά, για τις καλοκαιρινές. Με προσιτές τιμές και κορυφαίες κριτικές στα εξειδικευμένα sites (λεπτομέρειες με ένα ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

‘Ωρα 17:52 Τέλος να ευχαριστήσουμε για την βοήθειά της για την πραγματοποίηση των μεταδόσεων και την εβδομαδιαία πολιτική και οικονομική εφημερίδα «Θρακική Αγορά», που κυκλοφορεί κάθε Πέμπτη, με πλήρες αθλητικό ένθετο στο οποίο υπάρχει ενημέρωση και αποκαλυπτικό παρασκήνιο από όλες τις ομάδες της Θράκης.

Ώρα 17:54 Αναλυτικά το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής: Ασπίδα Ξάνθης – Ίκαροι Σερρών, Χαλκηδόνα – ΓΑΣ Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα, Αρετσού – Ζέφυρος, Ελευθερούπολη – Γέφυρα, Ορφέας Ν. Σκοπού – ΒΑΟ, ΧΑΝΘ – Αγία Βαρβάρα.

Ώρα 17:56 Στα παιχνίδια του πρώτου γύρου είχαμε Ίκαροι Σερρών – Ασπίδα Ξάνθης 50-63, ΓΑΣ Κομοτηνή – Χαλκηδόνα 83-84 και Γαλάτιστα – ΑΕ Κομοτηνής 73-79.

Ώρα 17:58 Διαιτητές στο Εύμοιρο είναι οι Ελευθεριάδης και Γαζέτας από το Σύνδεσμο Κιλκίς και Θεσσαλονίκης αντίστοιχα. Στο παιχνίδι της Χαλκηδόνας διαιτητές είναι οι Μελανίδης και Χατζηχαρίσης από το Σύνδεσμο Ημαθίας, ενώ στην Κομοτηνή διαιτητές είναι οι Δημάδης και Κατρακάρης από το Σύνδεσμο Ανατολικής Μακεδονίας.

Ώρα 18:00 Πεντάδες στην Κομοτηνή. Για την ΑΕ Κομοτηνής ξεκινάνε οι Σταματέλος, Χατζηδημητρίου, Κουτσοβασίλης, Σιμάκης και Τερζίδης, ενώ για τη Γαλάτιστα οι Κουλαξής, Καρανώτας, Γιαχανατζής, Γρηγορίου και Καραΐσκος.

Ώρα 18:02 Στο Εύμοιρο για την Ασπίδα ξεκίνησαν οι Κουτσογιάννης, Πετς, Στεφανίδης, Χατζημιχαηλίδης και Παπαδάκης.

Ώρα 18:09 Πέντε λεπτά στην Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 3-6.

Ώρα 18:20 Τέλος της πρώτης περιόδου στην Κομοτηνή, με τη Γαλάτιστα να προηγείται με ένα καλάθι. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 12-14.

Ώρα 18:22 Τέλος της πρώτης περιόδου και στο Εύμοιρο, με την Ασπίδα να προηγείται με πέντε πόντους. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: Ασπίδα Ξάνθης – Ίκαροι Σερρών 16-11.

Ώρα 18:33 Πέντε λεπτά για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 22-25.

Ώρα 18:46 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο Εύμοιρο, με την Ασπίδα να προηγείται με εφτά πόντους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Ασπίδα Ξάνθης – Ίκαροι Σερρών 28-21.

Ώρα 18:47 Και στην Κομοτηνή τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, με τη Γαλάτιστα να προηγείται με πέντε πόντους. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 31-36.

Ώρα 18:53 Ημίχρονο στη Χαλκηδόνα, με τον ΓΑΣ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους, έχοντας τον Καλαντζή με διάστρεμμα από την πρώτη περίοδο και τον Καραμπέκη με τρία φάουλ από τα μισά της δεύτετης περιόδου. Αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου: Χαλκηδόνα – ΓΑΣ Κομοτηνή 35-31.

Ώρα 18:56 Αξίζει να σας αναφέρουμε ότι η μετάδοση αυτή είναι από τους “ξηρούς καρπούς Σβυντρίδη” τους “Θρακιώτικους Φούρνους Λεχούδη” που έχουν καταστήματα σε Ξάνθη και Κομοτηνή αλλά και παράδοση από το 1927, την εβδομαδιαία πολιτική και οικονομική εφημερίδα «Θρακική Αγορά» που κυκλοφορεί κάθε Πέμπτη με πλήρες αθλητικό ένθετο και  το θρακιώτικης ιδιοκτησίας ξενοδοχείο “Pilion Terra”.

Ώρα 19:09 Ακόμα τέσσερα λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου στην Κομοτηνής, ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 43-46.

Ώρα 19:17 Τέλος της τρίτης περιόδου στην Κομοτηνή, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες και την τελευταία περίοδο να αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 50-50.

Ώρα 19:23 Τελείωσε η τρίτη περίοδος στο Εύμοιρο, με την Ασπίδα να είναι μπροστά με εννέα πόντους. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Ασπίδα Ξάνθης – Ίκαροι Σερρών 46-37.

Ώρα 19:28 Ακόμα 4΄53΄΄ πριν το τέλος του αγώνα στην Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 64-53.

Ώρα 19:34 Ακόμα δύο λεπτά στην Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 69-62.

Ώρα 19:42 17 δευτερόλεπτα στην Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 70-67, με την επίθεση να είναι στην ομάδα της Χαλκιδικής.

Ώρα 19:43 13 δευτερόλεπτα στην Κομοτηνή, ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 70-69, με την ΑΕ Κομοτηνής να έχει την επίθεση μετά το τάιμ άουτ.

Ώρα 19:47 Τέλος του παιχνιδιού στην Κομοτηνή, με την ΑΕ Κομοτηνής να πετυχαίνει μία αγχωτική αλλά πολύτιμη νίκη. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΕ Κομοτηνής – Γαλάτιστα 74-69.

Ώρα 19:48 Τέλος του αγώνα και στο Εύμοιρο, με την Ασπίδα να κερδίζει δίκαια και να παραμένει στη δεύτερη θέση. Τελικό αποτέλεσμα: Ασπίδα Ξάνθης – Ίκαροι Σερρών 60-48.

Ώρα 19:50 Τελείωσε ο αγώνας και στη Χαλκηδόνα, με τον ΓΑΣ να γνωρίζει βαριά ήττα, έχοντας το πρόβλημα με τον τραυματισμό του Καλαντζή, τα πολλά γρήγορα φάουλ σε παίκτες κλειδιά, αλλά και την απουσία του Καδήρ, που τελικά δεν ταξίδεψε στη Χαλκηδόνα. Τελικό αποτέλεσμα: Χαλκηδόνα – ΓΑΣ Κομοτηνή 72-54.

Ωρα 19:52 Θυμίζουμε ότι την μετάδοση των αγώνων προσέφεραν οι “ξηροί καρπούς Σβυντρίδη”  η εβδομαδιαία εφημερίδα «Θρακική Αγορά» με το μεγάλο αθλητικό της ένθετο,  το θρακιώτικης ιδιοκτησίας ξενοδοχείο “Pilion Terra”, που αποτελεί ιδανικό τόπο για μικρές ή μεγάλες αποδράσεις στην πανέμορφη Πορταριά, οι “Θρακιώτικοι Φούρνοι Λεχούδη” με καταστήματα σε Κομοτηνή και Ξάνθη και… παράδοση από το 1927. Ευχαριστούμε.

Ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας και ευχαριστούμε και τους χορηγούς μας, που μας βοήθησαν να έχετε πρώτοι άμεσα ενημέρωση για τους τρεις αγώνες των ομάδων της Θράκης. Μείνετε στο ThrakiSportS, ακολουθούν ρεπορτάζ από όλα τα ματς και φυσικά σε επόμενη ανάρτηση τα υπόλοιπα αποτελέσματα και η βαθμολογία…