LIVE από την Ριζούπολη για την Super League: Απόλλων Σμύρνης – ΑΟ Ξάνθη 1-0 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα Απόλλων Σμλυρνης – ΑΟΞ για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Καλησπέρα. Από αυτήν την ανάρτηση θα έχετε ενημέρωση για την εξέλιξη στον αγωνα Απόλλων Αθηνών – Ξάνθη για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ωρα 15:30  Είναι ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας και για τις δυο ομάδες, ιδίως όμως για την γηπεδούχο που ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ώρα 15:35 Στη περσινή τους συνάντηση στη Ριζούπολη, η Ξάνθη έχει ηττηθεί με 2-0 από τον Απόλλωνα, ενώ στις συνολικές τους αναμετρήσεις μεταξύ τους με τον Απόλλωνα γηπεδούχο η Ξάνθη δεν έχει καταφέρει να φύγει με το 3ποντο, έχοντας 1 ισοπαλία και 3 ήττες.

Διαιτητής του αγώνα ο Γεώργιος Βρέσκας

Ώρα 15:40 Σε λίγα λεπτά ξεκινάει ο αγώνας και οι ενδεκάδες γνωστοποιήθηκαν με την Ξάνθη να κατεβαίνει με τους :
Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Συλλά, Λισγάρας, Τζουρίτσκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Σαρπόνγκ, Καντά, Ροντρίγκεζ, Γέντρισεκ.

Ενώ για τον Απόλλωνα οι 11 : Χουάντερσον, Κοντοές, Τζανετόπουλος, Λούκιτς, Οριχουέλα, Κονέ, Γκίνο, Ακόστα, Νεφετερίκο,Ελ Χελγουέ και Τόμας.

Ώρα 15:45 Να θυμίσουμε μετά το χθεσινοβραδινό αποτέλεσμα στη Θεσσαλονίκη ανάμεσα στον Άρη και τον Παναιτωλικό, όπου οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σημαντικό διπλό και σκαρφάλωσαν στην 5η θέση του πρωταθλήματος με 21 βαθμούς, με νίκη η Ξάνθη ανεβαίνει αυτή στη 5η θέση με 22 βαθμούς.

Ώρα 15:51 Εξίσου σημαντικός αγώνας για την Ξάνθη όπου θα στρέψει και το βλέμμα της, αυτός ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ατρόμητο στις 19.00, καθώς ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σε ισοβαθμία με την Ξάνθη, παλεύοντας και αυτός για την 5η θέση.

Ώρα 15:58 Οι 2 ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο

Έναρξη του αγώνα στη Ριζούπολη

1‘ Σουτ μέσα από τη περιοχή για τον Απόλλωνα πολύ πιο πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς

3′ Η μπάλα εδώ και 2 λεπτά στο χώρο του κέντρου

5′ Πλάγιο για τη Ξανθη στο χώρο του κέντρου από τα δεξιά όπως επιτίθεται

6′ Μεγάλη ευκαιρία από τον Ελ Χέλβε, ο οποίος από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Απόολωνας έσπασε τη μπάλα εντός της περιοχής χωρίς αντίκρισμα όμως.

7′ Επίθεση της Ελαφράς Ταξιαρχίας από τον άξονα η οποία διακόπτεται μετά από υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ.

Οι φίλοι του Απόλλωνα δεν γέμισαν το γήπεδο, με λιγοστούς φίλους να είναι στις κερκίδες του γηπέδου

9′ Πρώτο κόρνερ του αγώνα υπερ του Απόλλωνα το οποίο κέρδισε ο Μπελινέλι από τα αριστερά

Ολοκληρώνεται το πρώτο 10λεπτο του αγώνα χωρίς καμία ιδιαίτερη φάση.

12′ Πρώτη επίσκεψη της Ξάνθης στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως επικινδυνότητα

14′ Προσωρινή διακοπή του αγώνα καθώς ο Ελ Χέλβε πέφτει άτσαλα πάνω στο Μπαξεβανίδη και ο τελευταίος μένει κάτω στον αγωνιστικό χώρο.

16′ Φάουλ ο Συλλά από τα αριστερά όπως αμύνεται, και στημένη φάση για τον Απόλλωνα

17′ Κόρνερ από τα αριστερά για τον Απόλλωνα, ενώ κακώς διαμαρτύρονταν στην προηγούμενη φάση οι γηπεδούχοι για χέρι του Τζουρίτσκοβιτς

18′ Ακόμη ένα φάουλ από τα δεξιά όπως επιτίθεται ο Απόλλωνας, γεμίζοντας τα καρέ του Ζίβκοβιτς για δεύτερη φορά μέσα σε 2 λεπτά

Χωρίς καμία τελική μέχρι στιγμής η Ξάνθη

19′ Πρώτο κόρνερ για την Ξάνθη από τα δεξιά χωρίς όμως κάποια αξιόλογη φάση.

Περάσαμε τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, με την Ξάνθη να έχει μπει πολύ χλιαρά σε αυτά τα πρώτα λεπτά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η κατοχή που είναι 66% – 34% υπερ των γηπεδούχων.

23′ Η Ξάνθη τα τελευταία 2 λεπτά δείχνει να ανεβαίνει πιο οργανωμένη με κύριο εκφραστή της τον Τζουρίτκοβιτς, ο οποίος κερδίζει και κόρνερ από τα αριστερά. Ο Χουάντερσον όμως καθαρίζει τη φάση αυτή.

25 λεπτά και το σκορ μένει πάντα στο 0-0.

26′ Σουτ του Τόμας έξω από την περιοχή, χωρίς όμως αντίκρισμα, φεύγοντας η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

27′ Ακόμη ένα σουτ για τον Απόλλωνα, αυτή τη φορά του Ντεφετερίκο, με τη μπάλα να φεύγει λίγα εκατοστά άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζίβκοβιτς

29′ Φάουλ του Τζουρίκτσκοβιτς στον Κοντοέ λίγο παρατραβηγμένο καθώς βρίσκει μπάλα ο Σέρβος.

Στο μισάωρο η Ξάνθη έχει το απογοητευτικό 1 σουτ στο στόχο μόνο ενώ αντίθετα ο Απόλλωνας 6 συνολικά σουτ.

34′ Η Ξάνθη βγαίνει και πάλι από τα καρέ της κερδίζοντας ο Μπρίτο φάουλ στο χώρο του κέντρου

35′ Σουτ του Τζουρίτσκοβιτς έξω από τη περιοχή και ενώ δεν πιεζόταν, το οποίο όμως πέρασε ψηλά άουτ

36′ Ακόμη ένα κόρνερ για την Ξάνθη από τα αριστερά, το οποίο όμως κατέληξε σε αντεπίθεση για τον Απόλλωνα χωρίς αποτέλεσμα.

39′ Τραυματισμός του Κοντοέ και αλλαγή αυτού από τον Τεννέ με τον Κύργια

Ένα 4λεπτό πέρασε χωρίς κάποια συνταρακτική φάση, με 2 φάουλ και 1 αλλαγή να καθυστερούν και τη ροή του αγώνα.

41′ Φάουλ καλοεκτελεσμένο από τη Ξάνθη στα αριστερά το οποίο σταμάτησε καθώς σφυρίχτηκε επιθετικό φάουλ από τον Λισγάρα

44′ Από λάθος στο κέντρο ο Απόλλων ξεχύνεται στην επίθεση, με τους αμυντικούς της Ξάνθης να τον σταματούν

1 Λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου

45+1′ Σωστά υποδεικνύεται από τον βοηθό οφσάιντ ακόμη μία επίθεση του Απόλλων

Ημίχρονο στο Γεώργιος Καμάρας, με το 0-0 να στέλνει τις 2 ομάδες στα αποδητήρια

Η Ξάνθη σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο χωρίς καμία σημαντική φάση, εκτός από ένα σουτ του Τζουριτσκοβιτς στο 35ο λεπτό. Η κατοχή παραμένει υπερ του Απόλλωνα με 65% έναντι 35% της Ξάνθης, ενώ η Ξάνθη έχει καταγράψει 2 μόνο σουτ και αυτά εκτός στόχου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ράσταβατς να βάζει στην 11αδα τον Κάστρο αντί του Μπρίτο

46′ Σουτ του Γέντρισεκ έξω από τη περιοχή χωρίς καμία ανησυχία για τον Χουάντερσον

Από ότι φαίνεται στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι ομάδες μπήκαν στον αγώνα όπως τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο

49′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Ντεφετερίκο να δίνει τη θέση του στον Σικαμπάλα

50′ Κεφαλιά του Λισγάρα μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Τζουρίτσκοβιτς, η οποία έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον

52′ Φάουλ για την Ξάνθη από τα δεξιά πλάγια, αλλά πολύ χαμηλά η σέντρα και οι αμυντικοί του Απόλλωνα διώξανε όπως όπως

55′ Κόρνερ που παραχωρεί ο Κύργιας για την Ξάνθη από τα αριστερά

Σαρπονγκ δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα, ο οποίος αποχωρεί και εκτός του αγωνιστικού χώρου

Με τη εκτέλεση του κόρνερ ο Απόλλωνας βγήκε στην αντεπίθεση κερδίζοντας τώρα ο ίδιος κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά βλέπουμε το παιχνίδι να ανοίγεται

59′ Γκολ για τον Απόλλωνα όπου ο Μπετινέλι με πλασέ κάτω από τα πόδια του Ζίβκοβιτς, ανοίγει το σκορ. Μεγάλο λάθος της άμυνας όπου δεν μάρκαρε σε αυτή τη φάση.

62′ Κόρνερ για την Ξάνθη και πάλι , ψάχνοντας ευκαιρία να ανοιχτεί πλέον

Κίτρινη κάρτα στον Λούκιτς για το κράτημα στον Λισγάρα

Επιθετικό φάουλ από τον Λισγάρα στον Χουάντερσον μετά την εκτέλεση του κόρνερ

Μετά από 3 λεπτά όπου ο Χουάντερσον βρισκόταν κάτω στον αγωνιστικό χώρο, ο διαιτητής δίνει το σφύριγμα για τη συνέχεια του αγώνα.

67′ Η Ξάνθη δείχνει τα τελευταία λεπτά να έχει διάθεση να αναπτυχθεί καλύτερα και να απειλήσει τον αντίπαλό της

69′ Μετά από αλλεπάλληλες διεκδικήσεις μεταξύ παικτών της Ξάνθης και του Απόλλωνα, οι γηπεδούχοι κερδίζουν φάουλ με τον Κονέ να το εκτελεί και να στέλνει τη μπάλα απευθείας άουτ.

71′ Ο Μπαξεβανίδης παρατηρείται με φάουλ στον Τζανετόπουλο, παρ΄όλο που φαίνεται να βρίσκει τη μπάλα

Όσο κυλάει ο χρόνος, ο Απόλλωνας πλησιάζει στο πρώτο του 3ποντο.

74′ Φάουλ, ακόμη ένα, για την Ξάνθη με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό της τον Τζουρίτσκοβιτς να εκτελεί αλλά η αμύνα του Απόλλωνα ήταν εκεί και έδιωξε

76′ Αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης όπου ο Καμαρά μπαίνει στη θέση του Σαρπόνγκ

77′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Γκίνο λόγω του τραυματισμού του να αργεί να βγει από το γήπεδο και να κιτρινίζεται από τον διαιτητή. Στη θέση του μπαίνει ο Ντούρσο

79′ Κίτρινη κάρτα για τον Τζουρίτσκοβιτς, λόγω διαμαρτυρίας του

10 λεπτά ακόμη έμειναν για την ολοκλήρωση του αγώνα, με το πάγκο της Ξάνθης να τονώνει το ηθικό των παικτών της για να πετύουν κάποιο τέρμα

81′ Οφαιντ ο Κάστρο, ο οποίος γκρεμίστηκε στη συνέχεια της φάσης από τον Χουάντερσον και δεν δόθηκε πέναλτι λόγω οφσαιντ.

82′ Μετά από κόντρα σε επίθεση του Απόλλωνα ο Ζίβκοβιτς καθαρίζει τη φάση

83′ Πολύ δυνατό σουτ από τον Σικαμπάλα το οποίο φεύγει εντελώς άου από τα αριστερά όπως επιτίθεται ο Απόλλων

Κίτρινη και στο Σιλλά για φάουλ που προηγήθηκε

Ολιγόλεπτη διακοπή στον αγώνα με τον Ελ Χελβε, να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού χωρίς όμως ανησυχία.

86′ Κόρνερ από τα δεξιά για τη Ξάνθη. Τελευταίες προσπάθειες μήπως και καταφέρει η Ξάνθη έστω να ισοφαρίσει.

Επιθετικό φάουλ από τον Λισγάρα και πάλι

89′ Ακόμη ένα φάουλ καταλογίζεται η Ξάνθη και ο Μπαξεβανίδης, δεχόμενος και τη κίτρινη κάρτα

Ολοκληρώνεται το 90λεπτο, μπαίνοντας στις καθυστερήσεις, όπου θα είναι 5 λεπτά

90+1 Στο χώρο του κέντρο η Ξάνθη διενεργεί τις τελευταίες επιθέσεις της μήπως και πετύχει το γκολ της ισοφάρισης

Ο αγώνας στα τελευταία λεπτά έχει μετατραπεί σε ροντέο, καθώς η μία αντεπίθεση διαδέχεται την άλλη.

90+2 Ο Ζίβκοβιτς προσπαθεί και ο ίδιος να ανεβάσει την ομάδα του, κάνοντας σέντρες για να γεμίσει το άλλο μισό του γηπέδου χωρίς αποτέλεσμα όμως.

90+4 Αψιμαχίες μεταξύ των παικτών με τον Σικαμπάλα να προκαλεί και να δέχεται και τη κίτρινη κάρτα. Ενώ και ο Καντά δέεται την κίτρινη κάρτα.

Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη του αγώνα, με την Ξάνθη να δέχεται την ήττα με 1-0. Το ”κακό” σερί όπως φαίνεται δεν το έσπασε στην έδρα του Απόλλωνα, ενώ ο Απόλλωνας πέτυχε τη πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.