Ο Πανθρακικός απέκλεισε την… Ξάνθη στο “Ελ Θράκικο” των προημιτελικών του Europa League

Με νικήτρια την Σεβίλλη του πρώην παίκτη του Πανθρακικού Αλέιξ Βινταλ που πήρε την πρόκριση επί της Ζενίτ του πρώην τερματοφύλακα της Ξάνθης Γιούρι Λοντίγκιν, στην τιτανομαχία των προημιτελικών, ξεκαθάρισαν οι τέσσερις ομάδες των ημιτελικών του Europa League.

Μάλιστα, ο Βινταλ ήταν ο πρώτος που έτρεξε για να πανηγυρίσει με τον Κεβέν Γκαμεϊρό (φωτό από την τηλεοπτική μετάδοση) που αμαρκάριστος βρέθηκε μέσα στην περιοχή και “εκτέλεσε” τον Λοντίγκιν στο 85′, την ώρα που το γήπεδο έδειχνε να γέρνει υπέρ της ρωσικής ομάδας.
Γενικά, στο «Πετρόφσκι» έγινε ματσάρα, με την Σεβίλλη να ανοίγει μάλιστα το σκορ μόλις στο 6’ με πέναλτι (ο Νέτο ανέτρεψε τον Βιτόλο) του Μπάκα! Το 0-1 έμεινε με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο μέρος η Ζενίτ πέτυχε την ανατροπή με γκολ του Ροντόν στο 48’ και του Χουλκ (πέτυχε πολύ όμορφο τέρμα με πολύ μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ) στο 73’, μετά και από λάθη του Μπέτο.
Την στιγμή που η Ζενίτ πίεζε και όλοι σκέφτονταν την πιθανότητα της παράτασης, αφού 2-1 είχε λήξει και το πρώτο ματς υπέρ των Ισπανών, ήρθε η ισοφάριση σε 2-2 στο 85’, που με συνολικό σκορ 3-4 έδωσε τη μεγάλη πρόκριση στην Ζενίτ του πρώην παίκτη του Πανθρακικού Βιντάλ.
Αντιθέτως ο Γιούρι Λοντίγκιν, που δεν φέρει ευθύνη για τα τέρματα, θα στερηθεί την δυνατότητα ενός ευρωπαϊκού τίτλου, αν και μάλλον θα στεφθεί πρωταθλητής Ρωσίας. Στην κλήρωση της Παρασκευής πέρα από την Σεβίλλη θα μπουν η Ντνιέπρ που απέκλεισε τον Ολυμπιακό και τώρα την Κλαμπ Μπριζ, η Φιορεντίνα που νίκησε τη Ντιναμό Κιέβου και η Νάπολι που είχε επικρατήσει ήδη εκτός έδρας επί της Βόλφσμπουργκ.