Δύσκολη φιλική νίκη της Ασπίδας Ξάνθης επί του ΓΑΣ Κομοτηνή στην πρόβα τζενεράλε πριν την αναμέτρηση του Κυπέλλου

Η Ασπίδα Ξάνθης ήταν η νικήτρια στο φιλικό “Ελ Θράκικο”, νικώντας πολύ δύσκολα με 62-60 τον ΓΑΣ Κομοτηνή, που για δεύτερο συνεχόμενο φιλικό παιχνίδι έδειξε πολύ καλό πρόσωπο.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Ασπίδα δέχθηκε 60 πόντους και είχε σαν όπλο της και πάλι την άμυνα. Όμως στην επίθεση δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Εξίσου καλός στην άμυνα ήταν και ο ΓΑΣ Κομοτηνή, που για δεύτερο και αυτός παιχνίδι έδειξε πολύ καλά στοιχεία και δείχνει πως μπορεί να τερματίσει στην πρώτη πεντάδα του φετινού πρωταθλήματος. Πάντως αμφότεροι οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα και παίκτες και να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα.

Η ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 11-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και 30-33 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα της Ασπίδας ήταν πολύ καλή, με αποτέλεσμα η ομάδα της Ξάνθης να προηγηθεί με 45-40. Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, με την Ασπίδα να φτάνει στο τελικό 62-60.

Δεκάλεπτα: 11-15, 30-33 (ημίχρονο), 45-40, 62-60 (τελικό αποτέλεσμα)