Β’ Εθνική: Φιλική ήττα στο τέλος για την Ασπίδα Ξάνθης από την Ένωση Καβάλας

Αν και ήταν μπροστά στο μεγαλύτερος μέρος του αγώνα, η Ασπίδα Ξάνθης κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο και γνώρισε την ήττα με 57-65 από την Ένωση Καβάλας στο τελευταίο εντός έδρας φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Αύριο η Ασπίδα αντιμετωπίζει τους Ίκαρους Σερρών εκτός έδρας στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας.

Η ομάδα της Ξάνθης για 30 λεπτά ήταν πάρα πολύ καλή, προηγήθηκε ακόμα και με διψήφιες διαφορές, βρέθηκε στο 30 να προηγείται με 49-42, όμως η Καβάλα έτρεξε ένα 8-23 στην τελευταία περίοδο και πήρε τη νίκη με 57-65.

Κορυφαίοι για την Ασπίδα οι Κουτσογιάννης και Μανδαλάκης με 19 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ εκτός ήταν ο Γιάννης Στεφανίδης, ο οποίος τραυματίστηκε στην προπόνηση της Πέμπτης και η συμμετοχή του στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος είναι αμφίβολη.