Ριο 2016: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιάννη Ταμουρίδη που τερμάτισε στην 51η θέση

Την 51η θέση σε σύνολο 144 αθλητών κατέκτησε ο τιμ μάνατζερ του Θράκα Ιππέα Γιάννης Ταμουρίδης, στον αγώνα της ποδηλασίας δρόμου, ο οποίος ήταν αυτόματα και τελικός.

Ο Ταμουρίδης, παρά τον πρόσφατο τραυματισμό που είχε υποστεί με το κάταγμα στην κλείδα, διένυσε τα 237,5 χιλιόμετρα του αγώνα σε 6 ώρες 30 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα και βελτίωσε κατά 59 τις θέσεις του από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, όπου είχε τερματίσει στην 110η θέση.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο βέλγος Γκρεγκ βαν Άβερματ με χρόνο 6 ώρες 10 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα. Ο βέλγος αθλητής εκμεταλεύτηκε την πτώση του ιταλού Βιτσέντσο Νιμπάλι, ο οποίος είχε την πρωτοπορία 11 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό. Ίδιο χρόνο με το νικητή (αλλά κάτι χιλιοστά πιο αργός) έκανε ο δανός Γιάκομπ Φούγκλσανγκ, ο οποίος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο πολωνός Ράφαλ Μάικα που ήταν πέντε δευτερόλεπτα πιο αργός.