Γ’ Εθνική: Εκπληκτικό μπάσκετ και ανατροπή στο β’ μέρος για την ΑΕ Κομοτηνής στην Ελευθερούπολη

Μεγάλη νίκη την τέταρτή της συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής επι της Ελευθερούπολης Καβάλας με 62-81 παιζοντας καταπληκτικά στο δεύτερο μέρος του αγώνα που όχι μόνο ανέτρεψε το -8 του ημιχρόνου αλλά πήρε μια πολύ εύκολη νίκη στο τελος.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρωτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου, ωστόσο στο τέλευταίο πενταλεπτο η καβαλιώτικη ομάδα ξέφυγε στο σκορ και έκλεισε το ημίχρονο με 41-33.

Στο δεύτερο μέρος οι παίχτες του Θέμη Κουκοβίνου έχοντας εκπληκτική ευστοχία στα σουτ, αλλά κυρίως παίζοντας φοβερά στην άμυνα έκανε ένα 20-45 στο β’ μερος και πήρε μια άνετη νίκη με 62-81 επί της Ελευθερόυπολης που έχει μόλις μια νίκη σε οχτώ αγώνες.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 42-36, 52-59, 62-81

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ-Εκιζόγλου

ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Θεοδοσιάδης): Παπαζούδης 8 (1), Ανίσογλου 6 (1), Καρατσομπάνης 12 (2), Ρότσας 3 (1), Γκούμας 8, Αδαμόπουλος 9, Δανίκας 2, Αμπεριάδης 5, Λαζαρίδης 5 (1), Πανδής 4.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 12, Θεοδωρίδης 6, Χοδρόπουλος 9 (1), Βακρινός, Βαχαρίδης 9 (1), Κουτσοβασίλης 20 (2), Σιμάκης 6, Τελούδης 17 (4), Καναράς 2, Χατζηπαυλίδης.