Επιτυχίες σκακιστών από την Αλεξανδρούπολη στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα

Ένα ασημένιο μετάλλιο και αρκετές ακόμα επιτυχίες σημείωσαν οι μαθητές από την Αλεξανδρούπολη που έλαβαν μέρος στο 16ο Ομαδικό και 30ο Ατομικό Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Γρήγορου Σκακιού 2018.

Οι αγώνες ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο σε συμμετοχές, ακόμα και σε πανευρωπαϊκό επίπεδο αφού στο ομαδικό συμμετείχαν 100 ομάδες Σχολείων και στο ατομικό 1.500 μαθητές και μαθήτριες όλων των βαθμίδων. Οι τελικοί του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος ξεκίνησαν το Σάββατο 31 Μαρτίου και ολοκληρώθηκαν την περασμένη Δευτέρα 2 Απριλίου στο Εκθεσιακό Κέντρο Περιστερίου Αττικής.

Την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στην κατηγορία του ο 8χρονος σκακιστής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Γεώργιος Γκόγκολας. Ο σκακιστής ανεβαίνει για τρίτη συνεχή χρονιά στο βάθρο των νικητών σε πανελληνίους αγώνες, στους οποίους και προκρίθηκε ως Πρωταθλητής της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης και Σερρών.

Η πορεία του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στο Περιστέρι ήταν επίσης εκπληκτική. Στην κατηγορία του, αυτήν της Β΄ Τάξης Δημοτικού, συμμετείχαν συνολικά 203 σκακιστές και σκακίστριες από όλη την Ελλάδα. Σε εννέα  αναμετρήσεις ο Γκόγκολας πέτυχε 8 νίκες και κατέκτησε την 2η θέση με 1 βαθμό διαφορά από τον 1ο αθλητή.

Εξαιρετικές ήταν και οι εμφανίσεις των υπολοίπων παιδιών από την Αλεξανδρούπολη:

Στα νήπια ο Δημήτρης Χασάπης συγκέντρωσε 4,5 βαθμούς σε 9 αγώνες. Στην Δ΄ Δημοτικούο Χρήστος Χασάπης είχε 5 βαθμούς και ο Γιώργος Τζανετάκης 4,5  σε 9 αγώνες.

Στην Ε΄ Δημοτικού η Άρτεμις Μπλίτσα Άρτεμις κέρδισε 2 βαθμούς σε 4 αγώνες. Τέλος στην Γ΄ Γυμνασίου ο Ορέστης Μπλίτσας εξασφάλισε 4 βαθμούςί σε 9 αγώνες.