Πανελλήνιο Κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών: Χτυπάει βάθρο στο ομαδικό ο ΝΟΑ μετά και το δεύτερο μετάλλιο του Γιουρτζίδη στους αγώνες

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών βρίσκεται ως προς τους Άνδρες ο Ναυταθλητικός Όμιλος Αλεξανδρούπολης μετά και την ολοκλήρωση τη 2ης ημέρας των αγώνων.

Στην βαθμολογία προηγείται ο σχεδόν μόνιμος πρωταθλητής Ολυμπιακός με 423 βαθμούς και ακολουθούν ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου με 411 και ο ΝΟ Αλεξανδρούπολης με 220.

Στις γυναίκες η σειρά είναι Ολυμπιακός 407 βαθμοί, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 395,5 και Παναθηναϊκός 212.
Στην γενική κατάταξη έχουμε: Ολυμπιακός 830 βαθμοί, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 806,5 και Παναθηναϊκός 378.

Ωθηση στον ΝΟΑ πέρα από τα δυο χρυσά μετάλλια της Πέμπτης με Κουγκουλο και Γιουρτζίδη έδωσε το απόγευμα της Παρασκευής το νέο μετάλλιο του Δανιήλ Γιουρτζίδη, ασημένιο αυτή τη φορά, στα 200 μέτρα πρόσθιο με επίδοση 2:15.48 – χάρη στην οποία προστέθηκαν 16 βαθμοί στην συγκομιδή της ομάδας τη Αλεξανδρούπολης. Το χρυσό κατέκτησε ο Σαββας Θωμογλου του Αρη, το χάλκινο ο Βασίλης Σοφικίτης του Ολυμπιακού.

Κατά τα άλλα, πρωταγωνίστρια της δευτερης ημέρας των αγωνων ήταν η Νόρα Δράκου του Παναθηναϊκού. Κατέκτησε δυο χρυσά μετάλλια, στα 50μ ελεύθερο με 25.43 αλλά και στα 100μ ύπτιο με 1:02.15, αφήνοντας δεύτερη την Ιωάννα Σαχά (ΑΟΠΦ) 1:02.87 και τρίτη την Δέσποινα Πυριλή (Πανσερ.) με 1:03.42. Η Δράκου έχει πλέον 9 νίκες στα 100μ ύπτιο και 33 στην ιστορία του πρωταθλήματος, πλέον είναι δεύτερη μετά την Μαριάνα Λυμπερτά (37) καθώς πέρασε την Τόνια Μαχαίρα (32).

Στα 100μ ύπτιο των ανδρών, νίκησε ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης (ΑΟΠΦ) με 54.57, που «έπιασε» και το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23. Ακολούθησαν ο έχων ξεκινησει απο Ξάνθη και Αλεξανδρούπολη την κολύμβηση Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ) με 56.14 και ο Φίλιππος Ανδριαδάκης (ΑΟΠΦ) με 56.22 ενω τεταρτης και οριακά εκτος βάθρου έμεινε ο Τάσος Κούγκουλος. Στον «μικρό» τελικό ο Απόστολος Χρήστου κολύμπησε σε 53.74, δηλαδη σε χρονο καλυτερο απο του νικητη.

Στα 400μ ελεύθερο, το χρυσό μετάλλιο πήρε η Άρτεμις Βασιλάκη (Τριτ. Ηρακλ) με 4:17.24. Στο βάθρο την ακολούθησαν η Ζαχαρούλα Καλογέρη (ΑΟΠΦ) 4:20.15 και η Ηλέκτρα Βαρβάρα Λεμπλ (Ολυμπιακός) με 4:22.52. Στους άνδρες: χρυσό μετάλλιο ο Δημήτρης Νέγρης (Ολυμπιακός) 3:54.17, ασημένιο ο Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟΓ) 3:57.23, χάλκινο ο Βασίλης Κακουλάκης (Ωρίωνας) με 3:57.72. Τις απονομές στα αγωνίσματα έκαναν, ο Α’ Αντιπρόεδρος της ΚΟΕ, Γιώργος Αφρουδάκης και η Ταμίας, Ελευθερία Σαραντίδου.