Πανελλήνιο Στίβου ΑμεΑ: 13άρι μεταλλίων «χτύπησαν» στο Καυτατζόγλειο οι αθλητές του Κότινου Αλξανδρουπολης

Με 4 χρυσά, 5 αργυρά και 4 χάλκινα μετάλλια αλλά και καλά πλασαρίσματα στους τελικούς και πολλά ατομικά ρεκόρ, ολοκληρώθηκαν οι συνολικά 30 αγωνιστικές συμμετοχές για τις τέσσερις αθλήτριές και τους επτά αθλητές του Α.Σ. ΑμεΑ «Κότινος» στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ 2023, που πραγματοποιήθηκε το διήμερο 11 και 12/5/2023, στο Καυτατζόγλειο Στάδιο Θεσσαλονίκης.

Αναλυτικά οι επιτυχίες των Πρωταθλητών του Κότινου:

ΣΤΟΪΚΙΔΟΥ Βασιλική (κατηγορία Τ12), 2 χρυσά μετάλλια στην παρθενική της εμφάνιση,  με την 1η θέση στα 100μ με 16.79  & 200μ με 36.17, ατομικά ρεκόρ και 1 αργυρό μετάλλιο, με τη 2η θέση στο μήκος με 3,40 μ., ατομικό ρεκόρ.

ΣΑΡΡΙΔΟΥ Μερσίνα (κατηγορία F11), 2 χρυσά μετάλλια, αφού κατέλαβε την 1η θέση στο δίσκο με 17,12 μ. και στο ακόντιο με 8,94 μ. πραγματοποιώντας ατομικά ρεκόρ. Κατέλαβε επίσης και την 4η θέση στη σφαίρα με 4,40 μ.

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Νικόλαος (κατηγορία F36), 2 αργυρά μετάλλια, αφού κατέλαβε την 2η θέση στο ακόντιο με 15,04 μ. & τη 2η θέση  στα 1500 με 08.44.18,  νέο ατομικό ρεκόρ. Κατέλαβε επίσης και την 5η θέση στη σφαίρα με 6,06 μ., ατομικό ρεκόρ.

ΜΠΟΖ Ερσίν (κατηγορία T12), 1 αργυρό μετάλλιο, αφού κατέλαβε τη 2η θέση στο μήκος με 4,04 μ., ατομικό ρεκόρ & 1 χάλκινο μετάλλιο, αφού κατέλαβε την 3η θέση στα 100μ. με χρόνο 16.99. Κατέλαβε επίσης, την 5η θέση στο ακόντιο με 21,55 μ.

ΟΥΖΟΥΝ Φατίχ, (κατηγορία F12) 1 αργυρό μετάλλιο, αφού κατέλαβε τη 2η θέση στο ακόντιο με 18,65 μ. Κατέλαβε επίσης, την 5η θέση στη σφαίρα στην κατηγορία F11 με ατομικό ρεκόρ 6,36μ & την 5η θέση στο δίσκο με 13,15 μ.

ΝΤΕΦΙΔΗΣ Φώτης (κατηγορία Τ35), 2 χάλκινα μετάλλια, αφού κατέλαβε την 3η θέση στα 400μ με 1.42.75, Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ & την 3η θέση στη σφαίρα με 6,86 μ. ατομικό ρεκόρ. Κατέλαβε επίσης, την 4η θέση στα 800 μ.

ΤΟΠΤΣΗΣ Ιωάννης (κατηγορία Τ11), 1 χάλκινο μετάλλιο, αφού κατέλαβε την 3η θέση στο μήκος με 2,01 μ.

ΛΟΓΑΡΑ Μαρίλια (κατηγορία F56), στην παρθενική της εμφάνιση, κατέλαβε την 4η θέση στο ακόντιο με 6,50 μ., προσωπικό ρεκόρ, την 4η θέση στο δίσκο με 5,29 μ., ατομικό ρεκόρ και την 4η θέση στη σφαίρα 3,10 μ.

ΜΥΛΩΝΑΣ Χρυσοβαλάντης (κατηγορία F12), στην παρθενική εμφάνισή του, κατέλαβε την 5η θέση στη σφαίρα με 6,02 μ., την 6η θέση στο δίσκο με 9,74 μ. και την 9η θέση στο ακόντιο με 9,23 μ., ατομικό ρεκόρ.

ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ Σταμάτιος (κατηγορία F20), κατέλαβε την 5η θέση στο μήκος με 4,00 μ.  & 6η θέση στο ακόντιο με 18,64 μ., ατομικό ρεκόρ. Αγωνίσθηκε επίσης στα προκριματικά των 100 μ. όπου κατέλαβε την 21η θέση με 16.22.

ΣΙΣΚΟΥ Ελένη (κατηγορία F20), κατέλαβε την 6η θέση στο ακόντιο με 8,92 μ., ατομικό ρεκόρ και την 7η  θέση στα 100 μ. με 18.73.

«Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά μας για τις επιτυχίες τους.
Συγχαρητήρια στους Προπονητές μας, Αλέξη Αγιαννιτόπουλο και Δάφνη Δεληγιάννη που προετοίμασαν, συνόδευσαν και κατηύθυναν με… μαεστρία, τις αθλήτριες και τους αθλητές μας.
Ευχαριστούμε θερμά, τον Χριστίδη Ανδρέα, την Γεωργακοπούλου Αναστασία, την Μπερμπερίδου Φανή και την Παππά Αποστολία, για τις πολύτιμες βοήθειές τους, γενικά προς την ομάδα και ειδικά σε αθλητές με προβλήματα όρασης ή με προβλήματα αυτόνομης κίνησης, τόσο κατά την προπονητική τους προετοιμασία, όσο και κατά τη διάρκεια των αγώνων τους.
Ευχαριστούμε, όσες και όσους, με όποιο τρόπο μπορούν, βοηθούν διαχρονικά τις προσπάθειές μας, ώστε να μπορούμε, ως «ΚΟΤΙΝΟΣ», να προσφέρουμε ευκαιρίες άθλησης, σε όλα τα Άτομα με Αναπηρίες της περιοχής μας (και όχι μόνο) σε υψηλό και  ποιοτικό επίπεδο.