ΕΠΣ Ξάνθης: Στον τελικό του Κυπέλλου η Βιστωνίδα μετά από 14 ολόκληρα χρόνια με εμφατικό 3-0 επί του Φίλιππου Δροσερού

Η Βιστωνίδα θα είναι η μια φιναλίστ του τελικού του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ξάνθης το προσεχές Σάββατο 13 Μαΐου αφού στον πρώτο ημιτελικό επικράτησε εύκολα με 3-0 του Φίλιππου Δροσερού.

Ο Πάρης Κοτόπουλος άνοιξε το σκορ στο 23′ για την ομάδα του Δημήτρη Καρύδη ενώ μόλις οκτώ λεπτά μετά με κεφαλιά ο Ανδρέας Σαμαράς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Με το σκορ 2-0 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια στο γήπεδο των Κιμμερίων, αλλά στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου με αυτογκολ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φώτη Τεβελέκη διαμορφώθηκε το 3-0 και ξεκαθάρισε οριστικά η υπόθεση πρόκριση.

Παράπονα πάντως για την διαιτησία του Γιώργου Δρακίδη είχαν οι άνθρωποι του Δροσερού, κυρίως για υποδείξεις του πριν ανοίξει το σκορ. Ετσι η Βιστωνίδα προκρίνεται σε τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣ Ξάνθης μετά από 14 ολόκληρα χρόνια, αφού η τελευταια της παρουσία χρονολογείται πίσω στο 2009 ενώ το τελευταίο της τρόπαιο το 2008, 15 χρόνια πριν.