Στο Euro για πρώτη φορά στην ιστορία της η Εθνική Ελλάδος παρά την ήττα από την Ολλανδία με ένα γκολ Βαγγέλη Αραμπατζή

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών θα πάει σε τελική φάση Euro!

H ήττα με 32-26 από την Ολλανδία δεν άλλαξε κάτι αφού τα άλλα αποτελέσματα ήταν ευνοϊκά και θα παίξει στα τελικά ως μία από τις καλύτερες 3ες των προκριματικών!

Η Ολλανδία από το πρώτο 5λεπτο επέβαλε τον ρυθμό της, προηγήθηκε με 3-1 και με αρκετές φάσεις στην κόντρα συνεχώς αύξανε το σκορ. Εφτασε στο +7 στο 24’ (14-7) με τον Ραβενσμπέργκεν να πιάνει τα άπιαστα. Εκεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε ένα σερί 3-0 και μείωσε σε 14-10, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με σκορ 17-11.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Ολλανδοί συνέχισαν να βρίσκουν κενά στην ελληνική άμυνα, ενώ επιθετικά δύσκολα έρχονταν το γκολ, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +10 στο 41 (24-14). Η Εθνική στο τελευταίο δεκάλεπτο μάζεψε την διαφορά και έστω και με ήττα, θα πάει για πρώτη φορά στην ιστορία της στα τελικά του Euro!

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 10-5, 12-7, 14-8, 17-11 (ημ.), 19-11, 23-14, 26-17, 28-20, 29-24, 32-26

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ολσον): Ραβενσμπέργκεν, Στάβαστ, Τεν Βέλντε 3, Σονάκερ, Στέινς 3, Μπενγκχανέμ 3, Σάγκεν, Κούι 1, Ν. Βερστέινεν 3, Γ. Σμιτς, Κλάεσενς 1, Κ. Σμιτς 9, Γιάνσεν 2, Βινκ 1, Μπάιγενς 6, Α. Βερστέινεν.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπουκοβίνας 1, Κωστακίδης, Λιάπης 1, Μυλωνάς 6, Μάλλιος 4, Πασσιάς 2, Τόσκας 2, Παπαβασίλης, Τζηράς 1, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός, Τσαναξίδης, Αραμπατζής 1, Σάββας 7, Παπαντωνόπουλος.