Με γκολάρα του Κεραμίτση στο 115′ η Ρόμα κατέκτησε το Coppa Italia Primavera επί της Φιορεντίνα

Ο Δημήτρης Κεραμίτσης με γκολ πέντε λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης έδωσε στην ομάδα νέων της Ρόμα το Coppa Italia Primavera, στον τελικό με τη Φιορεντίνα (2-1), με τον Θρακιώτη ποδοσφαιριστή να αγωνίζεται βασικός στην αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν τρόπο να σκοράρουν στην κανονική διάρκεια του τελικού, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση. Στο 92ο λεπτό οι “τζαλορόσι” άνοιξαν το σκορ με τον Πιζιτάνο (1-0).

Η απάντηση όμως από τους “βιόλα” ήρθε πέντε λεπτά αργότερα (97′), με τον Κράστεφ να ισοφαρίζει (1-1), και ενώ όλα έδειχναν πως θα λύσουν τους λογαριασμούς τους στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κεραμίτσης, είχε διαφορετική γνώμη, με τον 18χρονο Εβρίτη στόπερ να λυτρώνει την ομάδα του στο 115′ (2-1), δίνοντας το τρόπαιο στους Ρωμαίους.