Κύπελλο Ελλάδος: Ο Ολυμπιακός τη νίκη, η ΑΕΚ την πρόκριση! Βασικός ο Μάνταλος, νικήθηκε με αυτογκόλ ο Πασχαλάκης

Η ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 στο Καραϊσκάκης, όμως εξ αρχής είχε δύσκολο έργο, καθώς η Ένωση “κουβαλούσε” τη νίκη με 3-0 στο ματς της OPAP Arena.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Ματιέ Βαλμπουενά. Η Ένωση ισορρόπησε και στις αρχές του δευτέρου μέρους ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μπα (52′), έπειτα από σουτ του Γκαρσία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου γρήγορα προβάδισμα με σουτ του Ίνμπομ Χουάνγκ στο 57ο λεπτό. Μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού το σκορ δεν άλλαξε και η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρόκριση.

Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που κυνηγάει και το νταμπλ. Να θυμίσουμε πως στην επανέναρξη της Stoiximan Super League μετά το Πάσχα οι ερυθρόλευκοι και η Ένωση θα αναμετρηθούν ξανά στο Καραϊσκάκης για την 5η αγωνιστική των playoffs (23/4, 21:00).