Κύπελλο Ελλάδας: Στον τελικό της Καλαμάτας ο Ολυμπιακός των Κουμεντάκη – Δαλακούρα και ο ΠΑΟΚ του Μούχλια

Ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ, που αμφότεροι έχουν Εβρίτες παίκτες στις τάξεις τους, θα αναμετρηθούν το βράδυ του Σαββάτου στην Καλαμάτα στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός στον πρώτο ημιτελικό νίκησε με 3-0 σετ τον Μίλωνα σε λιγότερο απο μιαμισι ώρα (15-25, 23-25, 19-25). Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης σημείωσε 9 πόντους (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 14% άριστες) ενώ από τον πάγκο ο Ανέστης Δαλακούρας έναν (1/1 επ), ενω πρώτος σκορερ ήτα ο Στερν με 16. Για τον Μίλωνα ο Ανδρέας Ανδρεάδης σημείωσε 6 πόντους (4/7 επ., 2 μπλοκ).

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού σε 119 λεπτά αγώνα (25-27, 25-17, 25-20, 25-22). Για τον δικέφαλο συμμετοχή είχε ο Σουφλιώτης Βασίλης Μούχλιας ενώ πρώτος σκορερ με 29 πόντους ήταν ο Βαν Ντε Ντριτς και ακολούθησαν Γιόρνα και Ράπτης με 12. Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Ερνάντεζ, Ρανγκέλ, Κόβαρ και Φραγκος, όλοι με διψήφιο αριθμό πόντων που όμως δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη.

Ο τελικός Ολυμπιακού – ΠΑΟΚ στην Τέντα της Καλαμάτας θα ξεκινήσει στις 21:30 του Σαββάτου και θα μεταδιθεί απευθείας από την ΕΡΤ3. Διαιτητές θα ειναι οι Γεροθόδωρος, Παπακοσμάς, παρατηρητής αγώνα ο Καλπακτσόγλου και παρατηρητής διαιτησίας ο Αντωνούλης. Τσάλεντζ ρέφερι ορίστηκε ο Μυλωνάκης, επόπτες οι Καπότης και Ζαρμπίνης, ενώ στη γραμματεία οι Θεοδωρίδου και Καπουράνη.