Mε τρία γκολ Αραμπατζή κόντρα στο Βέλγιο βήμα πρόκρισης της Εθνικής στα τελικά του Euro 2024

Το καθήκον της έκανε η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών η οποία επικράτησε 26-24 του Βελγίου και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα τελικά του Euro 2024.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του με τη γαλανόλευκη να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και να φτάνει στη νίκη.

Παρά το κακό ξεκίνημα όπου βρέθηκε να χάνει με 5 γκολ (5-10, 6-10) στο 21’, η Εθνική βρήκε τις λύσεις και ανέτρεψε το ματς πριν κλείσει το ημίχρονο (13-12) με σερί 5-0 (από 8-12) στο 25’

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν και αυτό αμφίρροπο με τους Βέλγους να περνάνε μπροστά στο σκορ (15-16) στο 38’, αλλά η Εθνική είχε και πάλι ένα εξαιρετικό διάστημα στο οποίο μετέτρεψε το 19-19 σε 23-19 (49’). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ ανταγωνιστικό με τους Βέλγους να ισοφαρίζουν 23-23 (55’), ωστόσο με δύο γκολ του Τόσκα και ένα του Κεδέρη, η Εθνική έφτασε στη μεγάλη νίκη με 26-24.

Τρία γκολ πέτυχε ο Εβρίτης διεθνής Βαγγέλης Αραμπατζής.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπάγιος 1, Λιάπης 3, Μάλλιος 6, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 6, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης 1, Δομπρής, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Κρητικός 1, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 3.

ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 3, Σαμίν, Κέτερς 1, Μπράουν, Κόλμαν 6, Μπογιόν, Βανκόσεν 2, Ουμς 3, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 4, Ντενέρ, Καντέλ 4, Ντελπίρ.