Α2 Ανδρών: Ο Έβρος Σουφλίου έκλεψε τη νίκη μέσα από τα χέρια της ΧΑΝΘ

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα στον Έβρο Σουφλίου και την ΧΑΝΘ παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο ΔΑΚ Σουφλίου το βράδυ του Σαββάτου.

Ο Έβρος Σουφλίου κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους δύο πολύτιμους βαθμούς μετά από ολική ανατροπή απέναντι στην ομάδα της ΧΑΝΘ.

Στις αρχές του πρώτου σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 7-8. Ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 3 πόντους 13-16 και η διαφορά συνεχώς να μεγαλώνει φτάνοντας στους -6 με το σκορ στο 15-21 ώσπου φτάσαμε στο τελικό 18-25.

Το 2ο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-7 συνέχεια στο πολύ καλό παιχνίδι οι παίχτες του Νανά έκαναν το 16-14 διατηρούσαν βέβαια τη διαφορά στο +2 με 21-19 ώσπου οι παίκτες του Μούχλια με ολική ανατροπή έχοντας βελτιώσει την υποδοχή τους φτάσανε στην ισοφάριση σε 1-1 με 25-22.

Οι παίκτες της ΧΑΝΘ παρά την προσωρινή ισοφάριση μπήκαν στο 3ο σετ με περισσότερο πάθος κάνοντας αρχικά το 4-8 και αυξάνοντας τη διαφορά με 9-16. Πλησιάζοντας ολοένα στην ανατροπή το κατάφεραν με τη αγγίζοντας τη μεγαλύτερη διαφορά έκαναν στο +7 και το 14-21 με το σετ να καταλήγει στους φιλοξενούμενους με 19-25 και 1-2 σετ υπέρ τους.

Έχοντας βελτιώσει το σερβίς και με καλές άμυνες οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με 8-4. Βρισκόμενοι συνεχώς μπροστά στο σκορ με το ελάχιστο 16-15 μετά έκαναν το 21-17 ώσπου να φτάσουν στο 25-23 και τα σετ σε 2-2 οδηγώντας το παιχνίδι στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατοί και στο 5ο σετ προηγούμενοι με 3-5 και 4-7 ενώ φτάσαμε στην αλλαγή τερέν όπου ήταν μπροστά στο σκορ με 5-8. Εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή μειώνοντας αρχικά στο 9-10 και βρέθηκαν να το κερδίζουν με 15-13.

Έχοντας την ένθερμη υποστήριξη του κόσμου που είναι πάντα στο πλευρό του ο Έβρος Σουφλίου πανηγύρισε την πολύτιμή νίκη απέναντι στην δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, ΧΑΝΘ του Στέφανου Νανά.