Γ’ Εθνική: Στον ΓΑΣ Κομοτηνή το θρακιώτικο ντέρμπι κόντρα στον νεανικό Αρίωνα Ξάνθης

Τη νίκη με 81-53 πήρε ο ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στον Αρίωνα Ξάνθης στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι ήταν φαβορί και το απέδειξαν από την αρχή του παιχνιδιού, παίρνοντας προβάδισμα 17 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, πατώντας το γκάζι από το 5ο λεπτό και μετά.

Η ομάδα της Κομοτηνής τιμώρησε την άμυνα ζώνης του Αρίωνα και με αλλεπάλληλα τρίποντα ανέβασε τη διαφορά στο +20 και το 35-15. Ωστόσο με ένα σερί 2-10 οι Ξανθιώτες μείωσαν σε 37-25 λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο +14 για τους Κομοτηναίους με σκορ 39-25.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τους παίκτες του Τάκη Φωτεινάκη να διατηρούν και να αυξάνουν τη διαφορά στο +19 και το 59-40 στο 30ο λεπτό.

Με επί μέρους 22-13 ο ΓΑΣ Κομοτηνή έφτασε τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι στο +28 για το τελικό 81-53.

Ντεμπούτο με τον ΓΑΣ έκανε ο νεοαποκτηθέντας Αβδάλας με 12 πόντους, που είναι μεγαλύτερος αδερφός του Νεοκλή που αγωνίζεται στον Παναθηναϊκό και είναι ένα από τα μεγαλύτερα πρότζεκτ του ελληνικού μπάσκετ.

Παπανδρεόπουλος και Περρής πέτυχαν 15 και 13 αντίστοιχα, ενώ διψήφιος ήταν και ο Χωματάς με 10.

Από πλευράς Αρίωνα, πρώτος σκόρερ της ομάδας αλλά και του αγώνα ήταν ο Σπύρος Καρανικολίδης με 20 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ 10 πέτυχε ο Ράπτης.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή έμεινε στην 2η θέση με ρεκόρ 13-4 και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει μέσα στον ΚΑΟΧ, ενώ ο Αρίων συνεχίζει στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη και θα υποδεχθεί το Ανατόλια.

Διαιτητές: Ντούρας-Ισιγώνης

Δεκάλεπτα: 25-8, 39-25, 59-40, 81-53

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Μπίλιος 2, Ζώτος 5(1), Χωματάς 10(2), Περρής 13(2), Αρχιμανδρίτης 8(2), Αβδαλας 12, Παπανδρεόπουλος 15(4), Χριστοφορίδης 7(1), Χαλίλ, Μάντιτς 4, Κουτσοβασιλης 3, Ριννης 2.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Σιδηρόπουλος): Αδαμιδης 3, Βασιλάκης 4, Γεωργιαδης 1, Ζαμβρακιδης 2, Κατσινελης, Κλωναρας, Παντελουκας 7, Ράπτης 10(2), Σανουδος 4, Τσαμουρτζης 2, Καρανικολιδης 20(4).