Γ’ Εθνική: Ηττήθηκε στην παράταση στο ντέρμπι κορυφής της Δράμας και έπεσε από την πρώτη θέση ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Την ήττα με 79-73 στην παράταση γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή στη Δράμα από τον ΚΑΟΔ στο ντέρμπι κορυφής της 18ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Το παιχνίδι δεν ξέφυγε στο σκορ σε καμία φάση του αγώνα και ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια της κανονικής περιόδου.

Ισόπαλη έληξε η τόσο η πρώτη περίοδος με σκορ 22-22, όσο και το ημίχρονο με 37-37, ενώ στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ Κομοτηνή τελείωσε με ένα καλάθι μπροστά για το 50-52. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στο 70-70, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό και ενέργεια στην παράταση και με επί μέρους 9-3 πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος του αγώνα ο άλλοτε γκαρντ του Λεύκιππου και του Αρίωνα Ξάνθης Δούκας Γρούδος, που με 29 πόντους και 3 τρίποντα οδήγησε τους Δραμινούς στη νίκη.

Για τον ΓΑΣ Κομοτηνή σε εεξαιρετική μέρα ήταν ο Μάντιτς με 19 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ και ο Περρής με 17 και 2 τρίποντα έκανε τη διαφορά.

Ο ΚΑΟΔ έμεινε στην πρώτη θέση με ρεκόρ 14-2, ενώ ο ΓΑΣ Κομοτηνή στην δεύτερη με 12-4, ωστόσο το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Διαιτητές: Δέλλας-Αγραφιώτης Β.

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-37, 50-52, 70-70(κ.α.), 79-73

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Γρηγοριάδης): Μαρκόπουλος 14(1), Σιταρίδης 6(2), Στυλίδης 6, Γρηγοριάδης 2, Γρούδος 29(3), Μπέσσας 2, Κουμλέλης 13(1), Βοϊβατοπουλος 1, Ραντοσάβλιεβιτς 6

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Μπίλιος 3(1), Ζώτος, Χωματάς, Περρής 17(2), Αρχιμανδρίτης 13, Ναλμπάντης 9(1), Παπανδρεόπουλος 9, Χριστοφορίδης 3(1), Χαλίλ, Μάντιτς 19(2).