Volley League: Επτάψυχος ο Άθλος Ορεστιάδας έκανε την ανατροπή – Από 0-2 κέρδισε ξανά την Κηφισιά και υποδέχεται με άλλον αέρα τον ΠΑΟ

«Πολύ σκληρός για να πεθάνει» αποδείχθηκετο βράδυ του Σαββάτου στο «Ν. Σαμαράς» ο «διπρόσωπος» Άθλος Ορεστιάδας, καθώς αν και βρέθηκε πίσω με 0-2 από τον Α.Ο.Π Κηφισιάς, η ομάδα του Εβρου «μεταμορφωμένη» στη συνέχεια «σάλπισε αντεπίθεση» και με ηγέτη τον Άλμπο έφτασε στην ολική ανατροπή 3-2 και την πολύτιμη νίκη επί ενός άκρως δυσκατάβλητου αντιπάλου.

Η ομάδα του Αθλου στον αγώνα της 15ης αγωνιστικής της Volley League έδειξε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, που θύμισε σε πολλά σημεία αυτό του Α’ γύρου και την επικράτηση στο Ζηρίνειο, με το ίδιο σκορ! Υπό την πίεση του σερβίς των φιλοξενούμενων, τα πολλά «παιδικά» λάθη αλλά και τις απίστευτες άμυνες της παρέας του ασταμάτητου Οκοσάνοβιτς βρέθηκε από νωρίς με την «πλάτη στον τοίχο».

Από το γ’ σετ όμως και μετά η ομάδα του Θοδωρή Χουσίδη, ανέβασε την απόδοσή της, πίστεψε στην ανατροπή την οποία τελικά την πέτυχε με τη συμπαράσταση του κόσμου της αλλά και του Κουβανού, Ντάριελ Άλμπο, που με συμπαραστάτες τους Γκλάντσοουν, Ριζόπουλο και Βελούδη, έβαλε «φαρδιά πλατιά» την υπογραφή του σε αυτή την επική ανατροπή και τη νίκη ψυχλογίας, ενόψει του προσεχούς αγώνα Κυπέλλου στην Ορεστιάδα με τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο Άθλος με τους Άλμπο και Αλγουλ να «σκεπάζουν» το φιλέ προηγήθηκε 4-2 βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ. Η Κηφισιά ανέβασε την απόδοση της, πίεσε την υποδοχή και με μπλοκ του Σπηλιώτη στον Ριζόπουλο και πλασέ του Ρικάρντο πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 9-13. Στην εξέλιξη του σετ ο Αλγκούλ έβγαλε τον Άθλο από τη δύσκολη, ο οποίος με «κανονιά» του Άλμπο στην επίθεση, άσσο του Ριζόπουλου και μπλοκ του Αλγκούλ έφερε το σετ στα ίσα 13-13. Οι εναλλαγές στο σετ συνεχίστηκαν με τους φιλοξενουμενους να ανακτούν το προβάδισμα 16-18 με τον Οκοσάνοβιτς, ενώ λίγο αργότερα κόντρα του Ρικάρντο και άσσος του Μαικόν έδωσαν στην Κηφισιά σημαντικό πλεονέκτημα 18-23. Οι αθλητές του Άθλου έβγαλαν πείσμα «έσωσαν» 4 σετ μπολ μειώνοντας 22-24, όμως η Κηφισιά εκμεταλλεύτηκε την 5η ευκαιρία φτάνοντας στο 22-25 με τον Ρικάρντο μετά από εξαιρετική πάσα του Στιβαχτή.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε πιέζοντας την υποδοχή και με «αιχμή του δόρατος» τον Σέρβο διαγώνιό της μπήκε νωρίς σε «θέση οδηγού» 4-7. Στο πιο εντυπωσιακό ράλι του σετ, με εκατέρωθεν εντυπωσιακές άμυνες, η Κηφισιά με μπλοκ του Σπηλιώτη κράτησε το πολύτιμο +3, φτάνοντας στο 9-12. Το σερβίς της Κηφισιάς συνέχισε να «πληγώνει» την υποοδοχή των «βυσσινί» της Ορεστιάδας και έτσι με κόντρα του Οκοσάνοβιτς οι Αθηναίοι πήραν σημαντικό προβάδισμα 10-14. Η Κηφισιά με τον Στιβαχτή να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και τους Τσέιβερς και Σπηλιώτη να τελειώνουν μπάλες προηγήθηκε 12-18. Οι παίκτες του κόουτς Χουσίδη αν και μείωσαν 17-21 με τον Ιωαννίδη, δεν βρήκαν τελικά το «αντίδοτο» στον πλουραλισμό των φιλοξενούμενων, με την Κηφισιά να κρατά τη διαφορά ασφαλείας και παίρνει το σετ 18-25 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μαικόν.

Ο Άθλος στο 3ο σετ μπήκε «μεταμορφωμένος», είχε μεγάλη ενέργεια και με άσσο του Άλμπο και έξυπνη επίθεση του Κασαμπαλή προηγήθηκε 6-3. Σε μία τρομερή φάση διαρκείας η Κηφισιά ήταν αυτή που «χαμογέλασε» ισοφαρίζοντας 6-6, ενώ ακολούθησε η επίθεση του Μαικόν που έβαλε μπροστά την αθηναϊκή ομάδα 6-7. Οι γηπεδούχοι με… κεραυνό του Γκλάντστον από τα 9 μέτρα ανέκτησαν το προβάδισμα 9-8 «σηκώνοντας στο πόδι» το «Νίκος Σαμαράς», ενώ λίγο αργότερα με νέο άσσο του Κασαμπαλή διαμορφώθηκε το 12-9. Οι παίκτες του Άθλου με την ψυχολογία στα ύψη συνέχισαν να «πατάνε καλύτερα» και με μπλοκ του Αλγκούλ πήραν «αέρα» τεσσάρων πόντων 14-10. Η ομάδα της Ορεστιάδας «ανέβασε στροφές» με τον Αλγκούλ στο σερβίς και τον Άλμπο να τελειώνει μπάλα φτάνοντας μέχρι το 19-11. Η Κηφισιά με ένα σερί 5-0 μείωσε 19-16 με μπλοκ του Παπαδόπουλο, ενώ λίγο αργότερα με νέο σερί και μπλοκ από τον Ρουσόπουλο μείωσε 22-20. Μετά από φάση διαρκείας ο Αλγκούλ έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του διαμορφώνοντας το 23-20, ενώ το λάθος του Οκοσάνοβιτς έδωσε τετραπλό σετ μπολ 24-20 στον Άθλο. Τα πανέξυπνο πλασέ του Ρουσόπουλου κράτησε «ζωντανή» την Κηφισιά μειώνοντας 24-21, όμως στη συνέχεια η κόντρα μπάλα του Ρικάρντο ήταν άουτ για το 25-21.

«Εκρηκτικό» ήταν τον ξεκίνημα του 4ου σετ με τους αθλητές των δύο ομάδων να προσφέρουν όμορφο θέαμα. Ο Άθλος με εντυπωσιακό τελείωμα του Άλμπο μπήκε σε «θέση οδηγού» 4-2 όμως η έμπειρη Κηφισιά εκμεταλλευόμενη διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων προσπέρασε 5-6. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν με τους γηπεδούχους να ανακτούν τα «ηνία» με μπλοκ του Αλγκούλ 8-7. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ το… τυχερό πλασέ του Άλμπο έφερε τον άθλο στο +2, 12-10. Οι γηπεδούχοι παρά την πίεση της Κηφισιάς έμειναν μπροστά και με τον Κασαμπαλή στη θέση του σερβίς πήραν σημαντική διαφορά 19-14. Ο Άθλος συνέχισε να έχει την υπεροχή, με επίθεση του Άλμπο έφτασε στο 24-17 και τελικά κατέκτησε το σετ 25- 17 με τον Γκένοφ οδηγώντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το τάι μπρέικ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να βρίσκονται μαζί μέχρι το 6-6. Εκεί ο Οκοσάνοβιτς με συνεχόμενους πόντους έδωσε στην Κηφισιά το προβάδισμα στην αλλαγή του τερέν με 6-8. Ο Άθλος έβγαλε αντίδραση και με μπλοκ του Ριζόπουλου στον Ρικάρντο ισοφάρισε 8-8. Το σετ πήρε «άγρια ομορφιά» με τον Ριζόπουλο να δίνει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του 11-9 με διαδοχικούς άσσους. Οι γηπεδούχοι βγάζοντας πάθος κατάφεραν να φτάσουν σε τετραπλό ματς μπολ 14-10 με τους Γκένοφ και Άλμπο να «τρυπούν» το μπλοκ της Κηφισιάς σε δύο περιπτώσεις. Ο Μαικόν με κερδισμένο μπλοκ άουτ κράτησε στο παιχνίδι την Κηφισιά, όμως το σερβις του Ρικάρντο πήγε στο φιλέ για το 15-11.

Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 11 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.