Challenge Cup: Με 17άρη Κουμεντάκη και Δαλακούρα από τον πάγκο στον ευρωτελικό ο Ολυμπιακός επί του Παναθηναϊκού

Κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν ο Ολυμπιακός έκανε… θρυλική ανατροπή στο κλειστό του Αγίου Θωμά και με επίθεση διαρκείας όχι μόνο νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ημιτελικού αλλά και πήρε άνετα του χρυσό σετ με 15-6 κατακτώντας δίκαια την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ όπου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία του μετά το 1996 και το 2004.

Το πιο εντυπωσιακό είναι πως ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κρέμεται σε μία κλωστή όταν ο Παναθηναϊκός που ήθελε δύο σετ για την πρόκριση προηγήθηκε με 1-0 σετ και 24-23 και 25-24 στο 2ο σετ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός γύρισε το 2ο σετ και μετά την ισοφάριση και το 20-19 του 2ου σετ κυριάρχησε πλήρως και έφτασε δίκαια στη νίκη, έχοντας ως βασικό συντελεστή στην νίκη τον Εβρίτη Ραφαήλ Κουμεντάκη (2ος σκόρερ με 17 πόντους, 14/28 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. – 38% άριστες) και βοήθεια από τον πάγκο από τον επίσης Αλεξανδρουπολίτη Ανέστη Δαλακούρα (60% υπ. – 40% άριστες).

Αν και οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ αλλά και στην πίεση του σερβίς με την στατιστική να δείχνει απόλυτη ισορροπία ο Ολυμπιακός έκανε τη διαφορά στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης με ποσοστό 58% έναντι μόλις 35% του Παναθηναϊκού ο οποίος επηρεάστηκε από το διπλό σχήμα με ή χωρίς τον Ερνάντεζ. Ηταν ένας καταπληκτικός αγώνας ο οποίος όμως έγινε σε άδειες κερκίδες μετά τα επεισόδια που έγιναν το προηγούμενο βράδυ, οδήγησαν στην αναβολη του και που όπως αποδείχτηκε εκ του αποτελέσματος επηρέασαν τους γηπεδούχους.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25), Χρυσό σετ: 06-15 σε 131 λεπτά. Ο Ολυμπιακός των Εβριτών Ραφαήλ Κουμεντάκη, Ανέστη Δαλακούρα και του τραυματία Δημήτρη Γκαρά στους τελικούς θα αντιμετωπίσει την ισραηλινή Μακάμπι Γιαντίμ Τελ Αβίβ με πρώτο αγώνα στο Ισραήλ 8 Μαρτίου και ρεβάνς στην Ελλάδα στις 15 Μαρτίου.