Γ’ Εθνική: Κρίμα κι άδικο! Ηττήθηκαν στο καλάθι οι πιτσιρικάδες του Αρίωνα Ξάνθης μέσα στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης

Την ήττα με 70-68 γνώρισε μέσα στα Βασιλικά ο Αρίων Ξάνθης στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστική του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Ξανθιώτες πραγματοποίησαν καταπληκτική εμφάνιση και κυριαρχούσαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με το ημίχρονο να κλείνει στο +1 με σκορ 34-35.

Στη τρίτη περίοδο μάλιστα με επί μέρους 14-19 πήραν προβάδισμα 6 πόντων, ωστόσο ηττήθηκαν στο καλάθι στο φινάλε και έχασαν μοναδική ευκαιρία για την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα (είχαν επικρατήσει του Λακκώματος ωστόσο η νίκη αφαιρέθηκε λόγω της απόσυρσης).

Πρώτος σκόρερ για τους Ξανθιώτες ο Καρανικολίδης με 16 και δύο τρίποντα, ενώ σε πολύ καλή μέρα ήταν οι Γεωργιάδης με 13 και τρία τρίποντα, Ζαμβρακιδης με 11 και τρία τρίποντα και Σανούδος με 11 και τρία τρίποντα.

Για τα Βασιλικά, ο Οικονόμου ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας αλλά και του αγώνα με 25.

Διαιτητές: Αθανασιάδης Βλ.-Λαμπρέλλης

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-35, 48-54, 70-68

ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Σίνος) Σκαρλης, Ζεκας, Ντισλής 12(2), Παπαγεωργίου, Δεμίρογλου 10(1), Τσιάμης 5, Πατίκας , Σύρος 2, Οικονόμου 25, Πασούδης 12,  Θάνο 4.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος, Σιδηρόπουλος)  Παντελουκας 7, Τσαμουρτζης,  Καρανικολίδης 16(2),  Σανούδος 11(3), Γεωργιάδης 13(3), Ζαμβρακιδης 11(3), Αδαμίδης 4, Κλωναράς 3(1) Ράπτης 3(1) Κατσινέλης.