Γ’ Εθνική: «Ελπίδα» παραμονής για την Ασπίδα Ξάνθης στο ντεμπούτο Δώδου επί των Αμπελοκήπων

Κομβικής σημασίας νίκη με 84-72 πανηγύρισε η Ασπίδα Ξάνθης στο ντεμπούτο του Νίκου Δώδου στον πάγκο, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία παρότι έχει χάσει σημαντικό βαθμολογικό έδαφος.

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων μπήκε με (μπασκετικό) τσαμπουκά στο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων με σκορ 22-17 στην πρώτη περίοδο.

Με επί μέρους 26-16 η διαφορά των 5 έγινε… 15 στο ημίχρονο, με τους Ξανθιώτες να βάζουν τις βάσεις νίκης με το 48-33.

Στα ίδια επίπεδα και στην τρίτη περίοδο με το +18 και το 67-49, ενώ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν την τέταρτη περίοδο μειώνοντας τη διαφορά στους 12 για το τελικό 84-72, χωρίς να διεκδικήσουν με αξιώσεις κάτι περισσότερο.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δώδου και Ντίος ο Παυλάκης με 14, ενώ διψήφιοι ήταν οι Σαββουλίδης με 13 και δύο τρίποντα, Στουρνάρας με 11 και δύο τρίποντα, Πιεβάλιτσα με 10 και δύο τρίποντα και Γεωργίου με 10.

Ως αναφορά τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ της ομάδας αλλά και του αγώνα ήταν ο Τσιβεριώτης με 22 και δύο τρίποντα.

Η Ασπίδα Ξάνθης ανέβηκε στο 6-10 και την επόμενη εβδομάδα παίζει στο Σιδηρόκαστρο με το Ρούπελ, ενώ οι Αμπελόκηποι έπεσαν στο 5-11 και την άλλη Κυριακή υποδέχονται τα Βασιλικά Θεσσαλονίκης.

Διαιτητές: Λαδάς-Καρυπίδης

Δεκάλεπτα: 22-17, 48-33, 67-49, 84-72

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Δώδος-Κασατζίδης): Σαββουλίδης 13(2), Αγγελόπουλος 19, Παπαϊωάννου, Στουρνάρας 11(2), Παπανικολάου 2, Παυλάκης 14, Κάλφας 3(1), Ρούμογλου 2, Γεωργίου 10, Πιεβάλιτσα 10(2).

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπασέγκος): Καμπέρης 11(2), Μαλακόπουλος 13(1), Σαββίδης 6, Τσιβεριώτης 22(2), Γαλατσόπουλος 10(1), Παπαδόπουλος 6(2), Μητρόπουλος, Λάτος, Στεάι 4.