Γ’ Εθνική: Οι σκόρερ, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 20 παικτών του Πανθρακικού στον α’ γύρο

Ο Πανθρακικός μετά την ολοκλήρωση του α’ γύρου βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς, έχοντας 12 βαθμούς μακριά από την 1η θέση που βρίσκεται ο Καμπανιακός.

Με την έλευση του νέου χρόνου βρήκε τον Πανθρακικό να πραγματοποιεί στην 9η αγωνιστική το προγραμματισμένο ρεπό του. Ξεκίνημα με το αριστερό για το 2023 καθώς την 10η αγωνιστική οι «πράσινοι» παίξανε στο Αγίασμα αντιμετωπίζοντας τον Νέστο Χρυσούπολης στο ντεμπούτο του Νίκου Κεχαγιά από τον οποίο γνώρισαν την ήττα με 3-1. Το παιχνίδι της 11η αγωνιστικής με τον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου αναβλήθηκε λόγω τεχνικών προβλημάτων του ηλεκτρισμού στο ΔΑΚ Κομοτηνής. Δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας αυτή τη φορά απέναντι στον Απόλλων Παραλιμνίου για την 12η αγωνιστική όπου τον βρήκε να αναδεικνύεται ισόπαλος με 1-1 αλλά και να βγάζει ανακοίνωση κατά της διαιτησίας θεωρώντας την υπεύθυνη στο ότι του στέρησε τη νίκη. Στη συνέχεια έβγαλαν και νέα ανακοίνωση σε μια φάση όπου μάτωσε το πόδι του Ντενίζ Μπαϊκαρά και δεν τους δόθηκε καν φάουλ. Τελικά ολοκλήρωσε με τρίτη ανακοίνωση κατά της διαιτησίας. Στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής με τον Γιώργο Μπακιρτζίδη στον πάγκο επικράτησε με 3-1 πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στο 2023.

Η 13η αγωνιστική ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα στη Θέρμη όπου αντιμετώπισε τον Θερμαϊκό. Αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ άγγιξε τη νίκη αλλά δεν κατάφερε να φύγει με αυτήν καθώς ισοφαρίστηκε και το 1-1 ήταν το τελικό σκορ. Συνέχεια είχαμε την 14η αγωνιστική όπου έμεινε πάλι στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στον πρωτοπόρο Καμπανιακό κρατώντας το αήττητο στο ΔΑΚ. Ο α’ γύρος ολοκληρώθηκε με την τέταρτη του συνεχόμενη ισοπαλία αυτή τη φορά στον Εύοσμο κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα σε ένα συναρπαστικό και επεισοδιακό ματς που κρίθηκε στο φινάλε.

Συνολικά 24 τέρματα έχει πετύχει η ομάδα του Πανθρακικού στον α’ γύρο έχοντας την 3η καλύτερη επίθεση. Ο Χρήστος Βάσκος παραμένει 1ος σκόρερ της ομάδας έχοντας 7, στα 3 ανέβηκε Γιώργος Γκουτσίδης ενώ στα 2 βρίσκεται ο Άνταμ Καλογρανάς και ο Ντενίζ Μπαϊκαρά. Από 1 έχουν οι Χρήστος Σαπνάρας, Χρήστος Γιαννακιτσίδης, Δημήτρης Φουρλατάρας και Βασίλης Αντωνιάδης. Σε αυτούς προστέθηκαν και οι Χακάν Βελή, Θανάσης Ντίνας και Νάσης Στοΐνοβιτς. Επίσης έχει την 9η χειρότερη άμυνα δεχόμενος 21 τέρματα.

Είκοσι (20) είναι οι ποδοσφαιριστές που έχουν χρησιμοποιηθεί από τον προπονητή Νίκο Μπαχαρίδη. Ο Χρήστος Βάσκος εκτός από 1ος σκόρερ είναι και πρώτος σε λεπτά συμμετοχής (1148′) έχοντας ξεκινήσει βασικός σε 13 παιχνίδια από τα 14 παιχνίδια της ομάδας του. Στη 2η θέση έπεσε ο Σιδηρόπουλος με 1116΄ ενώ στην 3η θέση συναντάμε τον Δημήτρη Κοτσάκη όντας ως ο τρίτος ποδοσφαιριστής που ξεπερνάει τα 1000 αγωνιστικά λεπτά.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές (στην παρένθεση σε πόσα ματς μπήκαν ως αλλαγή) των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις).

1. Βάσκος: 13 (0) = 1148′

2. Σιδηρόπουλος: 12 (0) = 1116′

3. Κοτσάκης: 12 (2) = 1023′

4. Αρετάς: 11 (1) = 997′

5. Γιαννακιτσίδης: 12 (1) = 972′

6. Σαπνάρας: 9 (1) = 884′

7. Καλογρανάς: 10 (3) = 873′

8. Σμάλης: 9 (3) = 872′