Γ’ Εθνική: Πάλεψε για την ανατροπή στο Εύμοιρο αλλά ηττήθηκε από τα ισχυρά Βασιλικά η Ασπίδα Ξάνθης

Την ήττα με 65-57 γνώρισε η Ασπίδα Ξάνθης μέσα στο Εύμοιρο στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

H Ασπίδα Ξάνθης κυνηγούσε από νωρίς στο σκορ με τα Βασιλικά να παίρνουν προβάδισμα 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο και 4 στο ημίχρονο. Με επί μέρους σκορ 11-21 η διαφορά ανέβηκε στο +14 στο τέλος της τρίτης περιόδου με τους φιλοξενούμενους να αγκαλιάζουν ουσιαστικά τη νίκη. Στην τέταρτη περίοδο η Ασπίδα πάλεψε για την ανατροπή και την κέρδισε με επί μέρους 22-16, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα με 8 πόντους διφορά (57-65).

Πρώτος σκόρερ για την Ασπίδα Ξάνθης ο Γεωργίου με 14 και δύο τρίποντα, ενώ διψήφιος ήταν και ο Στουρνάρας με 11 και δύο τρίποντα.

Από την άλλη, πρώτος σκόρερ για τα Βασιλικά ήταν ο Ντισλής με 13 και ένα τρίποντο, ενώ διψήφιοι ήταν οι Τσιάμης με 12 και ένα τρίποντο και Δεμίρογλου με 10 και δύο τρίποντα.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Ράπτης

Δεκάλεπτα  12-19, 24-28, 35-49, 57-65.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Κασαρτζιδης): Σαββουλίδης 3(1), Αγγελόπουλος 11, Παπαϊωάννου 5(1), Στουρνάρας 11(2), Παπανικολάου 2, Ιωαννίδης, Παυλάκης 2, Παναγιωτόπουλος, Κάλφας, Ρούμογλου, Γεωργίου 14(2), Πιεβαλιτσα 9.

ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Σίνος): Σκαρλής 2, Ζεκας, Ντισλής 13(1), Δεμίρογλου 10(2), Τσιάμης 12(1), Πατίκας 6(2), Θάνο 8, Σύρος, Οικονόμου 13, Πασούδης 1, Χατζηελευθερίου, Κουτσμανής.