Γ’ Εθνική: Με σούπερ σερί 2-17 «ξύπνησε» στην 4η περίοδο και πήρε το διπλό στην Καλαμαριά ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Τη νίκη με 73-63 μέσα στην Καλαμαριά επί του Απόλλωνα πανηγύρισε ο πρωτοπόρος ΓΑΣ Κομοτηνή στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή κυνηγούσε στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά με ένα φανταστικό σερί 17-2 στο τελευταίο δεκάλεπτο και πανηγύρισε την πολύ σημαντική νίκη πρωτιάς.

Πρώτος σκόρερ για τους Κομοτηναίος ο Ανδρέας Περρής με 22 πόντους και δύο τρίποντα, ενώ ακολούθησαν οι Αρχιμανδρίτης με 14 και ένα τρίποντο και Ναλμπάντης με 13 και ένα τρίποντο.

Για τους γηπεδούχους, διψήφιοι ήταν οι Πολυμένης με 13 και τρία τρίποντα και Βούκα με 12 και δύο τρίποντα.

Την επόμενη Κυριακή ο ΓΑΣ Κομοτηνή έχει το ρεπό του.

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Χάνος

Δεκάλεπτα: 25-16, 40-36, 61-56, 63-73

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πολυμένης): Γκαντίδης 9(2), Καρυπίδης, Βούκα 12(2), Πολυμένης 13(3), Λαγός 6, Πασσαρής, Λαδόπουλος 8, Λίλης 6(2), Μακούλης 3, Πανούδης 6, Τσίγκας.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Μπίλιος 5(1), Ζώτος, Γεωργίου 2, Περρής 22(2), Αρχιμανδρίτης 14(1), Κουτσοβασίλης, Ναλμπάντης 13(1), Παπανδρεόπουλος 9(1), Χαλίλ 2, Μάντιτς 6.