Β’ Εθνική: Απο-ΔΕΚΑ-τισμένος Λεύκιππος Ξάνθης γνώρισε την ήττα με κάτω τα χέρια στον Εύοσμο

Την ήττα με 69-48 στον Εύοσμο από την Ακαδημία ΔΕΚΑ γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι Ξανθιώτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με μόλις 48 πόντους στην επίθεση, μένοντας πίσω από το πρώτο μόλις ημίχρονο, με τη διαφορά να ανοίγει στη β’ περίοδο στο +15 για τη ΔΕΚΑ με επί μέρους 22-10 μετά το 17-14 του α’ δεκαλέπτου.

Στα επίπεδα των 15-20 πόντων παρέμεινε καθ’ όλη τη διάρκεια του β’ μέρους, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν ευκολότερα απ’ όσο θα περίμενε κανείς την ομάδα του κόουτς Δημήτρη Παπαδόπουλου, που έχασε και τη διαφορά των 16 πόντων που είχε στην αναμέτρηση του α’ γύρου.

Μοναδικός διψήφιος για τον Λεύκιππο ο Φραντζέσκος Χρήστου με 16 πόντους, ενώ κανείς άλλος δεν πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ΔΕΚΑ είχε πρώτο σκόρερ τον Λιοτόπουλο με 20 και 1 τρίποντο, ενώ ακολούθησαν Καπετάκης με 12 και 2 τρίποντα και Κόνσουλας με 11 και 1 τρίποντο.

Μετά τη νέα ήττα ο Λεύκιππος Ξάνθης οπισθοχώρησε στη βαθμολογία με 8 νίκες και 8 ήττες σε 16 αγώνες, ενώ η ΔΕΚΑ βελτίωσε το ρεκόρ σε 9-6 σε 15 αγώνες, καθώς μεσοβδόμαδα είχε κερδίσει μέσα στην Ευκαρπία.

Διαιτητές: Μαραμής-Πράττος-Γεωργούλης

Δεκάλεπτα: 17-14, 39-24, 51-33, 69-48

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Τουλούπης 8(1), Καπετάκης 12(2), Τσιροπούλης Μ. 4, Σουτζόπουλος 5(1), Πατρίκης, Καλαποθαράκος 9, Λιοτόπουλος 20(1), Κόνσουλας 11(1).

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Καντά 8(1), Παλλάκης7(1), Μακαρατζής 4(1), Τσίλογλου 2, Κατσαμούρης 6, Παπαδόπουλος 2, Μπουτσακτσή, Μαλανδρής 3(1), Χρήστου 16, Κάλτσος.