Super League: Με «χρυσή» ασίστ του 300άρη Μάνταλου το τεράστιο διπλό ανατροπής της ΑΕΚ στη Νίκαια

Μεγάλη νίκη ανατροπής με 1-2 πανηγύρισε η ΑΕΚ μέσα στη Νίκαια επί του ουραγού Ιωνικού στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super League, μειώνοντας στον έναν βαθμό τη διαφορά από την κορυφή.

Οι Νικαιώτες είχαν ένα ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ στο 17′, αλλά και το δοκάρι του Κάνιας στο 22ο λεπτό. Στο 38ο λεπτό κατάφεραν να βρουν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Φαντινγκά μοίρασε στον Σεμπά μέσα στην περιοχή, εκείνος απέφυγε έναν αντίπαλο και εκτέλεσε με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι πίεσαν μαζικά και προσπάθησαν να φέρουν τούμπα το ματς. Αρχικά κατάφεραν στο 82ο λεπτό να ισοφαρίσουν με τον Βίντα. Ο Φερνάντες εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Κροάτης στόπερ πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με ωραία σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο δεν σταμάτησε εκεί και στις καθυστερήσεις του δεύτερου μέρους κατάφερε να βρει την ανατροπή με τον Τσούμπερ στο 90+2′. Ο Μάνταλος στην 300η εμφάνιση του με την ΑΕΚ έβγαλε υπέροχη κάθετη πάσα, βρήκε τον Ελβετό και αυτός από δύσκολη γωνία με υπέροχο τελείωμα έκανε το 2-1 για την Ένωση.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο ματς. Ο Κάνιας στο 22′ με ωραίο σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 56ο λεπτό ο Φαν Βέερτ από κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ιωνικός – ΑΕΚ 1-2 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://i4thumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMy8wMS8yMi8xNi8xMV81NF82M2NkNjA0YTliYjg2LmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT6M17S”,”uploadDate”:”2023-01-22T16:11:26.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599w1tl6w5otty&playlistId=v-cpyukjalhbkh”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}}}