Γ’ Εθνική: Επέστρεψε στις νίκες με σούπερ εμφάνιση κόντρα στο Ανατόλια η Ασπίδα Ξάνθης

Τη νίκη με 68-59 στο Εύμοιρο κόντρα στο Ανατόλια πανηγύρισε η Ασπίδα Ξάνθης στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και πραγματοποίησαν ένα τέλειο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας διαφορά 14 πόντων (25-11).

Όσο περνούσε ο χρόνος το Ανατόλια έβγαζε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο ημίχρονο στους 8 (33-25), ενώ το παιχνίδι έγινε απόλυτο ντέρμπι στην τρίτη περίοδο με την Ασπίδα να έχει την ελάχιστη τιμή του προβαδίσματος με 1 πόντο.

Ωστόσο η Ασπίδα είχε περισσότερες δυνάμεις στο φινάλε και παρότι έμεινε πίσω στο σκορ με 51-54, πήρε με σχετική άνεση στα τελευταία λεπτά την αναμέτρηση για το τελικό 68-59, έχοντας διψήφιους τους Αγγελόπουλο με 17, Στουρνάρα με 11 και Πιεβάλιτσα με 10 πόντους και 1 τρίποντο.

Οι Ξανθιώτες ανέβηκαν στο 5-8 και είναι σταθερά στην 9η θέση, ενώ το Ανατόλια βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 8-5 σε 13 αγώνες.

Διαιτητές: Νέδογλου – Καντζουρίδης

Δεκάλεπτα: 25-11, 33-25, 46-45, 68-59

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης): Σαββουλίδης 13(2), Αγγελόπουλος 17, Παπαϊωάννου 5(1), Στουρνάρας 11, Παπανικολάου 1, Παυλάκης, Μπουραζάνης 6, Κάλφας 1, Ρούμογλου 4, Πιεβάλιτσα 10(1), Παναγιωτόπουλος, Κολεντζαρίδης.

KOΛΛΕΓΙΟ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Μυστιλιάδης): Καραγιαννίδης 10, Μηντζαριδης 7(1), Ριζόπουλος 5, Αζίζης 7, Παρίσης, Καμπούρης 2, Βελισσαρίου 11(2), Τερζίδης, Ανδρικάκης 6, Καρανώτας 3, Ιατρίδης 8.