ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Μεγάλο ντέρμπι στην Αλεξανδρούπολη με νικήτρια την Ολυμπιάδα κόντρα στο Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Τη νίκη με 62-56 πανηγύρισε η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης επί του Δημοκριτείου Κομοτηνής στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του ανδρικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Με πρώτο σκόρερ τον Τσιάμη με 23 πόντους και 3 τρίποντα και τον Βλουντάρτσικ σε μεγάλη μέρα με 15 και 2 τρίποντα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα κλειστό ματς καθ’ όλη τη διάρκεια.

Από πλευράς Δημοκριτείου διψήφιοι ήταν οι Κυριαζής και Μάρκου με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα, πληρώνοντας το κακό τρίτο δεκάλεπτο που ηττήθηκαν με 21-13 και έχασαν τις μικρές διαφορές που είχαν χτίσει στο πρώτο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 15-16, 28-29, 49-42, 62-56.

Διαιτητές: Σακελλαρίδης – Περιφάνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κανδύλης Γ.): Καζάκος, Γιαννούλης 4, Στάκος, Δελιακίδης, Ξαφένιας 7(1), Κελεπεκίδης 2, Βλουντάρτσικ 15(2), Ζιούτης 9, Τσιάμης 23(3), Κατσίκας 2.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ζάντζας Φ.): Μπουτζικούδης 4, Ασμαριανάκης, Ροντογιάννης 3(1), Παπαζήσης, Μάρκου Λ. 11(1), Τσαχιρίδης 9, Κυριαζής 13(3), Νεδέλτσος 4, Αγγειοπλάστης, Πούγκουρας 6, Μάρκου Μ. 6, Μπαγλάνης.