Κυπελλούχος του Σούπερ Καπ «Νίκος Σαμαράς» ο Παναθηναϊκός ανήμερα της επετείου των 10 ετών από το «πέταγμα του αετού»

ο 2023 άρχισε με τον τελικό του Σούπερ Καπ για το ελληνικό βόλεϊ και αυτός που πανηγύρισε ήταν ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε με 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο και έκανε δικό του τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν.

Οι πράσινοι είχαν ήδη τρεις νίκες κόντρα στους ασπρόμαυρους φέτος και τελικά κατάφεραν να πάρουν και την 4η, κάνοντας δικό τους το τρόπαιο του Σούπερ Καπ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου άρχισε καλύτερα τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ με 25-20, για να ακολουθήσει μια απίστευτη μάχη στο δεύτερο, το οποίο πήρε ο ΠΑΟΚ με… 34-32!

Στο τρίτο, όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος και με καλύτερες επιλογές από τον αντίπαλό του κατάφερε να το πάρει με 25-19 και να κάνει το 2-1, για να ακολουθήσει το 3-1 -και οι πανηγυρισμοί για την κούπα- με το 25-22 στο 4ο, σε ένα ματς με ιδιαίτερη σημασία καθώς ήταν τη μέρα που συμπληρώθηκαν 10 χρόνια από την απώλεια του τεράστιου Νίκου Σαμαρα.

Τα σετ: 25-20, 32-34, 25-19, 25-22