Super League: Πέρασε από το Αγρίνιο με διπλό ο ΠΑΟΚ – Μπήκε από τον πάγκο στο φινάλε ο Ξενιτίδης

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Super League ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Αγρίνιο και την έδρα του Παναιτωλικού με 0-2.

Το σκορ άνοιξε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νέλσον Ολιβέιρα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από ασίστ του Νάρεϊ με τους γηπεδούχους να «φωνάζουν» για επιθετικό φάουλ του Αουγκούστο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έχασε κάποιες ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή του Καρέλη στο 57′ όπου αστόχησε εξ επαφής. Στο 86′ ο Ζίβκοβιτς έβγαλε ωραία πάσα στον Αουγκούστο ο οποίος σφράγισε την νίκη για τον «Δικέφαλο».

Λίγο πριν το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ είχε περάσει στο παιχνίδι ο Ξανθιώτης μέσος του Παναιτωλικού Γιώργος Ξενιτίδης.

Στα αρνητικά, ο τραυματισμός του Ελ Καντουρί που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 19′ και στην συνέχεια φάνηκε να μην μπορεί να πατήσει καλά το πόδι του προκαλώντας πονοκέφαλο στον Ρασβάν Λουτσέσκου.

Ο ΠΑΟΚ μετά την νίκη που πέτυχε βρίσκεται στην 3η θέση έχοντας δυο βαθμούς περισσότερους από τον Ολυμπιακό και 4 λιγότερους από την ΑΕΚ.

Ο Παναιτωλικός από την άλλη παρέμεινε στους 16 βαθμούς και την 8η θέση.