Volley League: Ανώτερος ο Μίλων πέρασε με διπλό από την Ορεστιάδα στο τελευταίο ματς του Άθλου για το 2022

Τη νίκη με 1-3 στο Κλειστό «Νίκος Σαμαράς» πανηγύρισε ο ΑΟΝΣ Μίλων στο πλαίσιο της 9ης και τελευταίας για το 2022 αγωνιστικής του πρωταθλήματος τη Volley League.

Στο πρώτο σετ ο Μίλων είχε τον Γιορντάνοφ σε κέφια και έκανε από νωρίς νταμπλ σκορ 12-6. Ο Άθλος αντέδρασε με το μπλοκ του αλλά και με το σερβίς του Ριζόπουλου και σερί 3-0 μείωσε 11-13. Μέχρι εκεί όμως. Μετά τον πόντο του Αλγκούλ για το 12-15 ο Μπράιαν ήταν σαρρωτικός στο σερβίς και με σερί 3-0 έδωσε αέρα +6 (18-12) στο Μίλωνα. Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος και έκλεισε το σετ 25-15 για τον Μίλωνα.

Η απάντηση του Άθλου ήρθε άμεσα, στο 2ο σετ με την ενεργοποίηση του Γκένοφ. Με επίθεση και άσσο του Γκένοφ έγινε το 8-6. Απάντησε ο Μίλων με ισοφάριση 14-14 του Εφραιμίδη. Πάλι ο Άθλος στο καλύτερο σημείο του στον αγώνα συνέχισε την προσπάθεια του με Γκένοφ, Αλγκούλ και Κάιο ξεφεύγοντας 19-16. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Κάιο έκανε το 1-1 με επικράτηση 25-21.

Ο Μίλων παρά την ισοφάριση ανέβασε ταχύτητα σε σερβίς και μπλοκ. Με τον Γιορντάνοφ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και τον Ανδρεάδη να κερδίζει τη μάχη του φιλέ ο Μίλων προηγήθηκε 9-5. Ο Άθλος με το σερβίς του Γκένοφ απάντησε με σερί 4-0 για το 9-9. Ο Μίλων καλύτερος σε όλα τα ποιοτικά στοιχεία και πλουραλισμό στο παιχνίδι του κατάφερε να σκοράρει με Μολίνα και Μπράιαν και να πάρει προβάδισμα 18-13 που του εξασφάλισε και διαφορά ασφαλείας. Το σετ τελείωσε 25-20 με μπλοκ του Ανδρεάδη στον Κάιο για το 1-2 σετ.

Στο 4ο σετ ο Άθλος έδειξε κουρασμένος και απογοητευμένος από τη δυναμική του αντιπάλου του. Ο Γιορντάνοφ έδωσε πάλι προβάδισμα με 9-5 αλλά σε αντίθεση με το 2ο σετ, αυτή τη φορά ο Μίλων κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά. Λίγο αργότερα με τον άσσο του Γιορντάνοφ έγινε το 14-9 και ο αγώνας κύλησε χωρίς άλλες εκπλήξεις. Μάλιστα τελείωσε εντυπωσιακά για τον Μίλωνα με άσσο του Γιορντάνοφ για το 25-20 και τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 15-25, 25-21, 20-25, 20-25.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλάντστοουν 7 (4/15 επ., 3 μπλοκ), Κάιο 17 (16/35 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής 1 (1 μπλοκ), Αλγκούλ 15 (12/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (5/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 27% άριστες), Γκένοφ 15 (12/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. – 38% άριστες) / Βελούδης (λ, 66% υπ. – 34% άριστες), Διαμαντίδης 1 (1 μπλοκ), Τσολακίδης, Μποζίδης.

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Γιορντάνοφ 26 (23/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μολίνα 11 (11/22 επ., 53% υπ. – 18% άριστες), Εφραιμίδης 7 (7/11 επ., 46% υπ. – 18% άριστες), Χερ 6 (5 άσσοι, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 56% υπ. – 19% άριστες), Θεοδόσης, Σεμιτέκολος, Νανόπουλος.