Γ’ Εθνική: Ηττήθηκε στο Ανατόλια και έπεσε από την πρώτη θέση ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Την ήττα με 80-72 δέχθηκε ο ΓΑΣ Κομοτηνή από το Ανατόλια στην 11η και τελευταία αναμέτρηση για το 2022 στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια και ουσιαστικά κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή μπήκε στην τελευταία περίοδο με 2 πόντους πίσω (62-60), αλλά το Ανατόλια με ήταν πιο ψύχραιμο και είχαν καλύτερες επιλογές όταν «έκαιγε» η μπάλα, καταφέρνοντας να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή είχε πρώτο σκόρερ τον Αρχιμανδρίτη με 17 και 2 τρίποντα, ενώ 15 είχε ο Παπανδρεόπουλος και 11 ο Μάντιτς. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ του Ανατόλια αλλά και του αγώνα ήταν ο Βελισσαρίου με 20 και 6 τρίποντα, ενώ Καραγιαννάκης και Αζίζης με 17 και Παρίσης με 15 οδήγησαν τους γηπεδούχους στη νίκη.

H oμάδα της Κομοτηνής κλείνει τον πρώτο γύρο αλλά και το 2022 στη 2η θέση πίσω από τον ΚΑΟ Δράμας και η επόμενη αγωνιστική είναι στις 8 Ιανουαρίου μέσα στον ΑΟ Γαλάτιστας.

Διαιτητές: Λαδάς-Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 22-23, 44-40, 62-60, 80-72

ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Μυστιλιάδης): Καραγιαννάκης 17(3), Ριζόπουλος 5, Αζίζης 17(2), Παρίσης 15(2), Καμπούρης, Βελισσαρίου 20(6), Ανδρικάκης, Καρανώτας, Ιατρίδης 2.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Ζώτος, Χριστοφορίδης 5(1), Περρής 10(2), Γεωργίου, Αρχιμανδρίτης 17(2), Ρίννης, Ναλμπάντης 5(1), Παπανδρεόπουλος 15(1), Τσουμπρής 3(1), Χαλίλ 6, Μάντιτς 11.