Kύπελλο Ελλάδος: Ανατροπ-άρης στη Λιβαδειά και προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά – Βασικός ο Αλφρέντο Μεχία κόντρα στους… συμπατριώτες του

Τη νίκη με 1-2 πανηγύρισε ο Άρης μέσα στη Λιβαδειά στο πλαίσιο του πρώτου επαναληπτικού της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα κόντρα στη ροή του αγώνα στο 40ο λεπτό, όταν ο Τσιριγώτης νίκησε τον Σιαμπάνη για το 1-0.

Βασικός για τους Βοιωτούς ο άλλοτε παίκτης του Πανθρακικού και της Ξάνθης Αλφρέντο Μεχία, κόντρα στους συμπατριώτες του από την Ονδρούρα Λουίς Πάλμα και Έντουιν Ροντρίγκεζ που αγωνίστηκαν βασικοί για τους κιτρινόμαυρους.

Ο Πάλμα ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη μάλιστα στον Άρη σημειώνοντας το 1-2 στο 62′, ενώ νωρίτερα ο Ιτούρμπε είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 52ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης έχει τον απόλυτο έλεγχο ενόψει της ρεβάνς για την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει σε διπλά ματς εκτός συγκλονιστικού απροόπτου τον Ολυμπιακό.