Β’ Εθνική: Η καταπληκτική άμυνα του Λεύκιππου κράτησε άποντη ένα επτάλεπτο στο φινάλε την «πρωτοπόρο» Γέφυρα και έκρινε το ντέρμπι

Σε ενα σπουδαίο αγώνα ο Λεύκιππος επικράτησε με 66-61 της πρωτοπόρου Γέφυρας για την 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών και παραμένει στις πρώτες θέσεις όπου γίνεται μεγάλη μάχη.

Ο αγώνας ήταν ντερμπι από την αρχή με τον Λεύκιππο να ειναι μπροστά 7-4 και την Γέφυρα να περνά 14-16 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-21 μετά από τρίποντο του πρωην γκαρντ των Ηρακλή, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακου και ¨Αρη Καλαιτζίδη.

Στο δευτερο δεκάλεπτο οι Ξανθιωτες προηγήθηκαν με τρίποντο του Χρηστου 31-25 με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν με καλαθι και φάουλ του Φορογλου σε 33-33 με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 37-34 για τον Λεύκιππο.

Ενδιαφέρον και το τρίτο δεκάλπετο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά εως 3 πόντους 43-40 με κάρφωμα του Μαλανδρή, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και
την Γέφυρα να κλέινει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά 50-53 με νέο εύστοχο τρίποντο από τον Καλαϊτζίδη.

Η διαφορά στο ξεκίνημα έφτασε τους 4 για την πρωτοπόρο ομάδα της Γέφυρας 50-54 και 52-56 στο 32′ αλλά με καταπληκτική άμυνα οι γηπεδούχοι δέχτηκαν καλάθι μετά από 7 λεπτά στο 39′, κάνοντας παράλληλα ένα σερί 10-0 και έχοντας και αστοχία και στις βολές με το τελικό 66-61 να πανηγυρίζεται έντονα από τους παίκτες και τον κόσμο της ομάδας.

Από τον Λεύκιππο που την επόμενη αγωνιστική δίνει ένα σημαντικό αγώνα στις Σερρες με τον ισόβαθμο Πανσερραικό, 24 πόντους είχε ο Χρήστου, 14 ο Παλλακης και 10 ο Μαλανδρής. Από την Γεφυρα που την επομενη αγωνιστική φιλοξενεί τον πρωτοπόρο πλέον Μακεδονικό 16 πόντους είχε ο Σιώπης.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-34,50-53,66-61

Διαιτητές: Ξενικάκης, Παπαγεωργίου, Θεοδωρίδης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος): Μακαρατζής 6(1), Δεληγιάννης, Τσαλαπάτας, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 6, Τζίμης 2, Ευσταθιάδης, Μπουτσακτσή 4,  Μαλανδρής 10(2), Χρήστου 24(2), Κάλτσος, Παλλάκης 14.

ΓΕΦΥΡΑ (Τζιβάνης): Κελεσίδης 8(1), Πολυμένης 2, Μπάρμπας, Σαμαράς, Φόρογλου 5, Χρυσόπουλος 7, Σιώπης 16(3), Κουτουκτσίδης 14(1), Αλευρίδης 1, Καλαιτζίδης 6(2), Λαζάρου 2, Στράτος