Γ’ Εθνική: Με κορυφαίους Αρχιμανδρίτη και Παπανδρεόπουλο ο ΓΑΣ Κομοτηνή στο ρελαντί πήρε τον ΚΑΟ Χαλκιδικης πριν το ντέρμπι με τα Βασιλικά

Την έβδομη νίκη του σε οχτω παιχνίδια πήρε ο ΓΑΣ Κομοτηνή επί του αδύναμου ΚΑΟ Χαλκιδικής με 89-67 και παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τον ΚΑΟ Δράμας.

Οι παίκτες του Φωτεινάκη πήραν από νωρίς προβάδισμα και προηγηθηκαν με 19-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά ανέβηκε φτάνοντας και τους εικοσι πόντους με το σκορ ημιχρόνου με 46-24 να αποτυπώνει την διαφορά των δυο ομάδων.

Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ήταν στους είκοσι πόντους φτάνοντας στους 23 στο 25′ με 58-35 και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 67-48. Με τους δυο προπονητές να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες το ματς ολοκληρώθηκε με 89-67 για την ομάδα της Κομοτηνής.

Κορυφαίος από τον ΓΑΣ Κομοτηνή ο Φάνης Αρχιμανδρίτης με 21 πόντους όσους είχε και ο Αλεξανδρος Παπανδρεόπουλος, ενώ 10 είχε και ο Ανδρέας Περρής. Από την ομάδα της Χαλκιδικής 22 είχε ο Ζωγράφος.

Την επόμενη 10η αγωνιστική ο πρωτοπόρος ΓΑΣ Κομοτηνή υποδέχεται στο ντερμπι τα τρίτα Βασιλικά σε ένα σημαντικό αγώνα για τους Θρακιώτες, ενω οι προτελευταίοι Χαλκιδικιώτες το Ανατόλια.

Διαιτητές: Νέδογλου-Καντζουρίδης

Δεκάλεπτα: 19-7, 46-24, 67-48, 89-67

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Ζώτος, Αρχιμανδρίτης 21(2), Ναλμπάντης 5 (1), Παπανδρεόπουλος 21, Χριστοφορίδης 4, Τσουμπρής 8 (2), Χαλίλ, Μάντιτς 8, Γεωργίου 5, Κουτσοβασιλης 4, Κάφκε 3, Περρής 10(2).

ΚΑΟ Χαλκιδικής (Παναγιωτόπουλος): Βέτσος 2, Γκιουζελίδης 8, Ζωγράφος 22 (2),  Μάρκου 2, Παναγιώτοπουλος 7 (1), Ράντονιτς, Σκουφετζής 4, Τσιγγελίδης 2, Τύπος 7, Χαρδαβέλας 6, Σμυρλής 7.