Πήρε το ντέρμπι της Καβάλας η Ελευθερούπολη του Κατρακυλάκη παρά τα δυο τέρματα του Δόντσου! Πολλά παράπονα για την διαιτησία το Χρυσοχώρι

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Καβάλας μετά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής βρέθηκε ο Άρης Πηγών των αρκετών Θρακιωτών και ο Ορφέας Ελευθερούπολης του Στέλιου Κατρακυλάκη που στο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας επικράτησε με 3-2 τον Απόλλωνα Χρυσοχωρίου παρά τα δυο τέρματα του Ξανθιώτη μέσου Βασίλη Δόντσου.

Στην Ελευθερούπολη, ο Ορφέας αιφνιδίασε τον μέχρι εκείνη τη στιγμή πρωτοπόρο, μιας και στις δύο πρώτες επιθέσεις πέτυχε 2 γκολ με τους Τζαπέγια και Λουίς. Ο Απόλλωνας όμως αντέδρασε γρήγορα και με δύο γκολ του Δόντσου, έφερε το ματς στο ίσα (2-2) πριν κλείσει το ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Ορφέας σημείωσε το τρίτο γκολ με τον Γιαλαμή μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς και πήρε τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ωστόσο παράπονα από την διαιτησία. Δεν σκόραρε μετά από καιρό ο Πέτρος Σαρηγιαννίδης.