Γ’ Εθνική: Πάλεψε για την ανατροπή αλλά ηττήθηκε από τα Βασιλικά ο Αρίων Ξάνθης

Την ήττα με 80-69 από τα Βασιλικά Θεσσαλονίκης γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγάν στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο μένοντας πίσω με 10 πόντους (16-26), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο -16 (29-45).

Στο β’ μέρος η εικόνα του Αρίωνα ήταν καλύτερη και προσπαθούσε να κατεβάσει τη διαφορά λάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή και γνώρισε την ήττα με 80-69.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Καρυπίδης

Δεκάλεπτα: 16-26, 29-45, 51-62, 69-80

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος, Σιδηρόπουλος): Κουρτίδης 9, Παντελούκας 1, Τσαμουρτζής, Κομποχόλης, Καρανικολαϊδης 9(1),  Σαββουλίδης 14(4), Γεωργιάδης, Αρβανιτάκης 1, Ζαμβρακίδης 3(1), Μελαδιανός 10(2), Αδαμίδης 8, Κλωναράς 14(4).

ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Σίνος): Ζέκας, Καραγιαννόπουλος, Ντισλής 16(3) Δεμίρογλου 2, Τσιάμης 16(2), Πατίκας 16(2), Σύρος 2, Οικονόμου 20(1), Πασούδης 6, Χατζηελευθερίου, Θάνο 2.