Γ’ Εθνική: Μεγάλο διπλό στη Θεσσαλονίκη με σούπερ φινάλε η Ασπίδα Ξάνθης επί των Βασιλικών

Τη νίκη με 73-61 πανηγύρισε η Ασπίδα Ξάνθης επί των Βασιλικών στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Παρότι ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-9 στην πρώττη περίοδο, αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι φτάνοντας στο -3 στο ημίχρονο (32-29).

Στον ίδιο ρυθμό κυμάνθηκε η τρίτη περίοδος με την Ασπίδα να προσπαρνά με +2 πόντους στο 30ο λεπτό (47-49), ενώ με σούπερ τέταρτη περίοδο και επί μέρους 14-24 πήρε τη μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 73-61.

Πρώτοι σκόρερ για τους Ξανθιώτες οι Πιεβάλιτσα, Στουρνάρας και Αγγελόπουλος με 16 πόντους αμφότεροι, ενώ για τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Ντισλής με 18 πόντους και 2 τρίποντα.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Μπαζάκας

Δεκάλεπτα: 20-9, 32-29, 47-49, 61-73

ΒΑΣΙΛΙΚΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Σίνος): Ζέκας, Καραγιαννόπουλος, Ντισλής 18(2), Δεμίρογλου 11, Τσιάμης 6, Πατίκας 4(1), Σύρος 3, Οικονόμου 16, Πασούδης 3, Χατζηελευθερίου, Κουτσμανής.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Κασαρτζίδης) Κολεντζαρίδης, Αγγελόπουλος 16, Παπαϊωάννου 6(1), Στουρνάρας 16(2), Σανούδος 3(1), Παυλάκης 7, Μπουραζάνης 3, Παναγιωτόπουλος 3(1), Κάλφας 3(1), Ρούμογλου, Ιωαννίδης, Πιεβάλιτσα 16(3).