Volley League: Πήγε για τoν μεγαλύτερο ΆΘΛΟ αλλά «λύγισε» στο γεμάτο «Νίκος Σαμαράς» από τον Ολυμπιακό στο τάι μπρέικ η Ορεστιάδα (+photos)

Τον μεγαλύτερο Άθλο της ιστορίας του και την πρώτη νίκη του και μάλιστα κόντρα στον Ολυμπιακό παραλίγο να πετύχει η Ορεστιάδα στο «Νίκος Σαμαράς» που θύμισε μέρες του παρελθόντος, αλλά τελικά υπέκυψε μετά από 2,5 ώρες (143′) στο ται μπρεικ κόντρα στους Πειραιώτες με 2-3 που έχασαν το πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα χάνοντας και τα 2 πρώτα τους σετ.

Ο Άθλος μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο σετ (13-13) με σερί 3-0 με τους Γκένοφ, Ντε Πρα, Γκλανστόουν ξέφυγε 16-13. Ο Αλγκούν και ο Ντε Πρα άνοιξαν τη διαφορά στο +5 (22-17), ο Στερν και ο Παγιένκ μείωσαν σε 23-22 αλλά το χαμένο σερβίς του Παγιένκ και το μπλοκ του Κασαμπαλή στο Χανδρινό έκλεισαν το σετ 25-22 με μαέστρο τον καταπληκτικό Κασαμπαλή.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο και σηματικό σετ όπου η Ορεστιάδα θα μπορούσε να προηγηθεί 2-0. Ξεκίνησε καλά το σετ προηγηθηκε 10-7 και 12-9 αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε σε 15-16. Φτασαμε στο 20-19 με τον Γκένοφ, με τον Ολυμπιακό να φτανει σε σετ μπολ 22-24 αλλά τους Εβρίτες με πόντους από τον Αλγκούν και τον Ντε Πρα να ιαοφαρίζουν 24-24. Ο τελευταίος έχασε και κόντρα επίθεση όταν ο Ιντάλγκο και ο Παγιένκ τον σταμάτησαν στο μπλοκ (24-25) και ο Εβρίτης Ανέστης Δαλακούρας που μπήκε στη θέση του Χανδρινού για να διορθώσει την υποδοχή έκανε το 24-26 και έτσι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στο τρίτο σετ, αφού ξεκίνησε με 0-6, 6-16 και 10-20 και το κατέκτησε με 15-25.

Στο 4ο σετ ο Αθλος προηγήθηκε 9-6 και 10-7, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 10-10, αλλά η Ορεστιαδίτες ξέφυγαν 17-13 και 19-14 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ κατακτώντας το με 25-19 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Αθλος ξεκίνησε καλά προηγήθηκε 4-2, Ολυμπιακός με σερί 0-3 πέρασε 4-5 και με ασο του Στερν ξέφυγε 7-10 και με νέο σερί 3-0 με τους Στερν και μπλοκ Δαλακούρα και πήρε τη νίκη με 9-15 και 2-3.

Ο Άθλος είχε πρώτο σκόρερ τον Κάιο Ντε Πρα με 21 πόντους και 19/38 επιθέσεις με τους Αλγκουλ και Γκένοφ να έχουν 12, με κορυφαίο ωστόσο τον διεθνή Εβρίτη πασαδόρο Σταύρο Κασαμπαλή που έιχε 5 πόντους. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Ιντάλγκο με 24 πόντους, 6 άσσους και 18/27 τελειωμένες επιθέσεις, ο Στερν είχε 18 πόντους και 8 ο Εβρίτης διεθνής Ανέστης Δαλακούρας με 7/19 επιθέσεις.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Τζεπκινλής, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 24-26, 15-25, 25-19, 09-15) σε 143΄

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 6π. (5/7επ., 1 μπλοκ), Ντε Πρα 21 (19/38επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 5 (1/1επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Αλγκούλ 12 (8/11επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 6 (5/14επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 11%αρ.), Γκένοφ 12 (12/26επ., 47%υπ., 18%αρ.) / Βελούδης (λ. – 42%υπ., 21%αρ.), Τσολακίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 10. (9/15επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (13/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Χανδρινός 7 (7/15επ., 22%υπ., 22%αρ.), Τράβιτσα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 24 (18/27επ., 6 άσσοι, 43%υπ., 20%αρ.) / Τζιάβρας (39%υπ., 26α%αρ.), Ζουπάνι, Δαλακούρας 8 (7/19επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 13%αρ.).