Β’ Εθνική: Η αντεπίθεση του τέταρτου δεκαλέπτου δεν ήταν αρκετή και ο Λεύκιππος γνώρισε την ήττα στα Πεύκα

Την ήττα με 65-53 γνώρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης μέσα στους Μαχητές Πεύκων για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Οι Ξανθιώτες πλήρωσαν την πολύ κακή δεύυερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μετατρέπουν το 18-13 της α’ περιόδου σε 33-15 και να ισχυρόμεγάλο προβάδισμα, το οποίο διαχειρίστηκαν και έφτασαν στη νίκη.

O Λεύκιππος Ξάνθης με μεγάλη αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο μείωσε μέχρι και τους 4 (57-53), ενώ είχε βρεθεί πίσω με 21 (51-30), αλλά οι γηπεδούχοι στο τέλος βρήκαν τις απαντήσεις και κράτησαν το υπέρ τους σκορ.

Κορυφαίος για τους Ξανθιώτες ο Χρήστου με 14 πόντους και 1 τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γεωργίου με 19 πόντους και ένα τρίποντο.

Διαιτητές: Μαραμής-Παπαγερίδης-Παπαγεωργίου

Δεκάλεπτα: 18-13, 33-20, 51-30, 65-53

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ (Μελετιάδης-Κουγιουμτζίδης): Γεωργίου 19(1), Τσιμερίκας 6(2), Ματενίδης 6(2), Στεφανίδης 4, Τζαμπαζλής, Νώτης 4, Παπασάβογλου 14(1), Κιγμέτογλου 5(1), Μισαηλίδης , Χαραλαμπίδης 4, Χαρίτογλου 3(1), Δάρατζης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Βαχαρίδης-Δώδος): Γιοβάνοβιτς 8, Παλλάκης 4, Μακαρατζής 4, Δεληγιάννης, Τσίλογλου, Κατσαμούρης, Τζίμης 11(1), Μπουτσακτσή 10, Μαλανδρής, Βοϊβατόπουλος 2, Χρήστου 14(1), Καλτσάς.