Α2 Γυναικών: Ιδανικό ξεκίνημα για τον Φοίνικα με «καθαρή» νίκη επί του Ίκαρου Έδεσσας

Ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επικράτησε με 3-1 σετ του Ίκαρου Έδεσσας ξεκινώντας με το «δεξί» τις φετινές του υποχρεώσεις.

Τα κορίτσια του Δημήτρη Τσουλκανάκη δίχως να ζοριστούν κέρδισαν τα δύο πρώτα σετ (25-16, 25-8) και έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους ώστε να πάρουν το τρίποντο της νίκης. Με τη απόδοσή τους άφησαν στον προπονητή τους στο 3ο σετ να κάνει αρκετές αλλαγές και να χρησιμοποιήσει όλες τις υπόλοιπες αθλήτριες από τον πάγκο.

Η ομάδα του Ίκαρου εκμεταλλεύτηκε αυτήν την ευκαιρία και κατάφερε να κερδίσει έστω και δύσκολα το τρίτο σετ με 25-23 και να μειώσει σε 2-1. Το 4ο σετ είχε αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον καθότι οι δύο ομάδες πηγαίναν πόντο πόντο (11-11, 15-15, 17-17) σε όλη τη διάρκειά του. Ο Ίκαρος κάνοντας ένα μικρό ξέσπασμα πήγε στο +2 υπέρ του με 17-19, οι γηπεδούχες αντέδρασαν κάνοντας το 21-19 και 23-20, οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο 23-22, αλλά τελικά το παιχνίδι έληξε με 25-22.

Τελικά η ομάδα που χαμογέλασε και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα ήταν ο Φοίνικας Αλεξανδρούπολης νικώντας με 3-1 σετ, πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Κατηγορίας.

Τα σετ: 25-16, 25-8, 23-25, 25-22.

Φοίνικας Αλεξανδρούπολης (Τσουλκανάκης Δημ.): Ζάικου, Μάρτση, Οικονομίδου, Μολλά, Μαρκούλη, Αρχιμανδρίτη, Κοντογιάννογλου (λ) (Ανδρεάδη, Παπαβασιλείου, Διαμάντη).

Ίκαρος Έδεσσας (Ρέτζιου Ε.): Χρήστου, Σταυρίδου, Ιωαννίδου, Παπαδοπούλου, Γάτση, Καλείτση, Πορτοκαλίδου (λ).