Κύπελλο Ελλάδος: Μεγάλη πρόκριση για Μελισσόπουλο και Άγιο Νικόλαο στο ντέρμπι της Κρήτης με τον Αλμυρό του Παπαματθαιάκη

Την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε και φέτος ο Αγιος Νικόλαος αφού επικράτησε του Αλμυρού Γαζίου του Μανώλη Παπαματθαιάκη με 2-0 στο ντέρμπι της Κρήτης ανάμεσα σε δυο ομάδες που θα παλέψουν για το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Super League2.

Βασικός για τον Άγιο Νικόλαο ήταν ο Ξανθιώτης Μελισσόπουλος με εξαιρετική παρουσία στον αγωνιστικό χώρο για 89′, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο στο 27′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράτα. Ισορροπημένο το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τσανάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ να κάνει στο 85′ λεπτό το 2-0, το οποίο ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τον Αλμυρό που στο προηγούμενο γύρο είχε αποκλεισει τον Πανθρακικό, ο Παπαματθαιάκης ξεκίνησε βασικό τον Νίκο Κατσικοκέρη που βγήκε ως αλλαγή στο 68′.