Κύπελλο Ελλάδος: Λύτρωση ξανά στις καθυστερήσεις για Ελευθερόπουλο και πρόκριση Πανσερραϊκού επί της Παναχαϊκής

Τη νίκη με 5-2 στην παράταση επί της Παναχαϊκής πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην είναι δημιουργικές και οι φάσεις ήταν λιγοστές, μέχρι το 40’ όπου ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι και ο Αχμέντ Σαΐντ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μεν λίγο νωθρά για τις δύο ομάδες, αλλά δεν άργησε να γίνει ενδιαφέρον στη συνέχεια με την Παναχαϊκή να κάνει την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 58’, με το σουτ του Καρακλάιτς και τον Γιαννίκογλου να μπλοκάρει. Στο 62’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, καθώς μετά από σέντρα του Στεργίδη, ο Μπουρλάκης με πλασέ έκανε το 1-1.

Μέσα σε τρία λεπτά η Παναχαϊκή έκανε την ανατροπή, με τον Μυτίδη να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα του Πανσερραϊκού και να κάνει το 2-1 με κοντινό πλασέ. Στα τελευταία λεπτά, είχαμε μικρή διακοπή και ένταση στον αγωνιστικό χώρο με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι καθώς αρχικά το έδωσε ο διαιτητής της αναμέτρησης, ο κ. Τακίδης, ο βοηθός πήρε θέση και στη συνέχεια πήρε ο άρχοντας του αγώνα πήρε πίσω την αρχική του υπόδειξη.

Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φώτης Παντεκίδης, μετά από εκτέλεση φάουλ, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-2, που ήταν και το σκορ της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού.

Βασικοί για τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο οι δύο πρώην παίκτες του ΑΟΞ Τάσος Παπάζογλου και Παναγιώτης Δεληγιαννίδης, ενώ στο αρχικό σχήμα ήταν και ο Σταύρος Πεταυράκης με θητεία στον Πανθρακικό.