League Cup: «Ύψωσε» τείχος στην Σκύδρα ο Άθλος Ορεστιάδας και πανηγύρισε ιστορική πρόκριση στην οχτάδα με 3-0! (+photos)

Επιβλητικός ο Άθλος Ορεστιάδας αν και ήθελε απλά την νίκη έστω με 3-2 επικράτησε σχετικά άνετα στην παρθενική του παρουσία στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς επί του Αριστοτέλη Σκύδρας των Τσέλιου και Βλαχόπουλου και πέρασε στην προνομιούχα δυάδα του ομίλου μαζί με τον Πήγασο.

Εκέι στα προημιτελικά της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες από την νέα χρονιά τον Φοίνικα Σύρου, αντιπαλο και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Αριστοτέλης έβαλε δύσκολα στους Ορεστιάδιτες στο 2ο αλλά κυρίως στο 3ο σετ αλλά ο Άθλος που δεν ήθελε να μπλεξει σε περιπέτειες στον αγώνα έκανε την ανατροπή στην ανατροπή της Σκύδρας και πανηγυρισε την ιστορική πρόκριση.

Το πρώτο μισό του 1ου σετ ήταν αμφίρροπο αλλά οι τρεις συνεχόμενοι άσοι του Γκλαντσόουν εκτόξευσαν τη διαφορά στο 17-12. Η διαφορά συντηρήθηκε και ο Γκένοφ έκλεισε το σετ 25-19 για το 1-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ με τον μαχητικό Αριστοτέλη να προηγείται 13-11 με τον Παλαιολόγο που έκανε λίγο αργότερα και το 16-14. Με μπλοκ του Γκένοφ ο Άθλος προηγήθηκε 20-18 αλλά ο Αριστοτέλης με το χαμένο σερβίς Τσιουτσιουλούδη και τον άσσο του Σαρικείσογλου ισοφάρισε 20-20. Ο Κάιο, ο Γκλαντστόουν και ο Ριζόπουλος με εξαιρετικό σερί 3-0 μετά το σερβίς του Γκένοφ προηγήθηκε 24-21. Με το λάθος του Κάιο ο Αριστοτέλης μείωσε 24-23 αλλά ο Παλαιολόγος έχασε το σερβίς και έκλεισε το σετ 25-23 για τον Άθλο που έκανε το 2-0 σετ.

Το σετ των ανατροπών ήταν το τρίτο, όπου ο Άθλος μπήκε δυνατά και προηγηθηκε 9-4 με σερί 4-0 και 15-9 με νέο σερί 3-0. Στο 19-14 οι Ορεστιάδίτες έπαθαν μινι μπλακ αουτ και με σερί 0-7 σε σερβίς του Σαρικεΐσογλου ο Αριστοτέλης προσπέρασε με 19-21. Ο Τσιτσιουλούδης με κρίσιμο μπλοκ πάνω στον Σδραυκάκη, ο Γκένοφ με κόντρα επίθεση, ο Κάιο με κόντρα επίθεση και το λάθος του Σδραυκάκη έδωσαν πολύτιμο σερί 4-0 στον Άθλο που έφτασε σε ματς μπολ 24-22. Ο Ριζόπουλος έχασε στο σερβίς (24-23) και ο Γκένοφ έκλεισε τον αγώνα με 25-23 και το 3-0 σετ.

Κορυφαίοι του Άθλου οι Κάιο με 16 πόντους, Γκενοφ με 13, Γκάντστοουν με 10 και Ροζόπουλος με 9, ενω από τον Αριστοτέλη 15 είχε ο Παλαιολόγος, 13 ο Σδραυκάκης και 3 οι πρωην του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Τσελιος και Βλαχόπουλος.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Γραμματεία: Κουμπλή.
Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 23-25) σε 83′

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ Σκυδρας (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Παντακίδης, Σδραυκάκης 11 (11/22 επ., 69% υπ. – 56% άριστες), Τσέλιος 3 (3/6 επ.), Σαρικεΐσογλου 6 (5/15 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 29% άριστες), Βλαχόπουλος 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Παλαιολόγος 15 (14/26 επ., 1 άσσος) / Συναδινός (λ, 53% υπ. – 24% άριστες), Αντωνίου (38% υπ. – 25% άριστες), Παπαγεωργίου.
ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ατάνας Πετρόφ): Τσιουτσιουλούδης 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκλάντστοουν 10 (5/6 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάιο 16 (16/30 επ.), Κασαμπαλής 2 (2/2 επ.), Ριζόπουλος 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. – 40% άριστες), Γκένοφ 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. – 50% άριστες) / Βελούδης (λ, 58% υπ. – 26% άριστες), Μποζίδης.