League Cup: Έβαλε δύσκολα στον Πήγασο ο Άθλος Ορεστιάδας ωστόσο ηττήθηκε στο «Αλέξανδρος Νικολαίδης» και παίζει την πρόκριση κόντρα στην Σκύδρα

Δεν τα κατάφερε ο Άθλος Ορεστιάδας να κάνει το 2/2 και να εξασφαλίσει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», αφού στο «Αλέξανδρος Νικολαίδης» ηττήθηκε με 1-3 από τον δυνατό Πήγασο Πολίχνης που εξασφάλισε με την σειρά του αυτός την πρόκριση ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα με τον Ο.Φ.Η. την Κυριακή.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 1ο σετ όπου είχαμε διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ. Το 6-4 του Πήγασου έγινε 14-11 για τον Άθλο μετά από σερί 4-0 από το σερβίς του Κάιο. Ο Πήγασος απάντησε και με δικό του σερί 4-0 από τον Μήλη προσπέρασε 19-17, ενώ στο 20-20 που έγινε ο Πήγασος με τους Κομητούδη, Μαυροβουνιώτη, Μήλη έκανε σερί 4-0 που του έδωσε το δικαίωμα να ξεφύγει 24-20 και να κλείσει το σετ με επίθεση του Μαυροβουνιώτη για το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ από το 8-8 ο Πήγασος έκανε σερί 4-0 με τους Μαυροβουνιώτη, Μήλη, Αρμενάκη και ξέφυγε 12-8, ενώ λίγο αργότερα άνοιξε και άλλο το σκορ στο 21-15 με τον Κανέλλο. Ο Άθλος δεν είχε απάντηση και το σετ έκλεισε εύκολα 25-19 για τον Πήγασο με την επίθεση του Μήλη.

Η καλύτερη στιγμή του Άθλου στον αγώνα ήταν το 3ο σετ όπου μετά το ράλι των δύο ομάδων μέχρι το 13-13 ο Γκένοφ και ο Ριζόπουλος έδωσαν προβάδισμα 15-13. Το +2 διατηρήθηκε μέχρι 23-21 και διευρύνθηκε στο κλείσιμο του σετ όταν ο Κάιο έκανε το 24-21 και ο Κασαμπαλής το 25-21 για το 2-1 σετ.

Ο Πήγασος πάτησε γκάζι στο 4ο σετ και με αποθέματα ενέργειας ξέφυγε 10-5 με διαδοχικές κόντρα επιθέσεις και λάθη τωνΕβριτών. Με νέο σερβίς 5-0 που ήρθε από το σερβίς του Κομητούδη και τις επιθέσεις από Μήλη, Μαυροβουνιώτη, Αρμενάκη ο Πήγασος ξέφυγε 17-9 και εκεί κρίθηκε η νίκη με 25-16 που έδωσε και την πρόκριση στην ομάδα της Πολίχνης.

Από τον Άθλο, 15 πόντους είχε ο Κάιο, 11 πόντους ο Ριζόπουλος, 9 ο Γκλαστόουν και 8 Τσιουτσιουλούδης, ενώ από τον Πήγασο Πολίχνης 22είχε ο Μαυροβουνιώτης που ήταν ο κορυφαίος μαζί με τους Μήλη, Αρμενάκη που σημείωσαν από 17 πόντους και τον Κομητούδη που έδωσε ρεσιτάλ στην άμυνα.

Πλεον οι Ορεστιάδίτες για να περάσουν στα προημιτελικά, θέλουν την νίκη κόντρα στον ισόβαθμο Αριστοτέλη Σκύδρας με οποιοδήποτε σκορ.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Μούζουλας, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

Tα σετ: 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 25-16)

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Τερζόγλου, Κομητούδης 5π. (4/4επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 22 (15/28επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 86%υπ., 64%αρ.), Μήλης 17 (17/36επ.), Αρμενάκης 17 (11/16επ., 6 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Μπουράκης (λ. – 52%υπ., 38%αρ.), Σακόγλου, Κεσεσίδης, Γραμμενούδης.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ατανάς Πετρόφ): Τσιουτσιουλούδης 8π. (5/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκλαντσόουν 9 (7/16επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.), Κάιο 15 (12/33επ., 3 άσσοι), Κασαμπαλής 2 (2 άσσοι), Ριζόπουλος 11 (9/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 72%υπ., 33%αρ.), Γκένοφ 8 (6/22υπ., 2 μπλοκ, 71%υπ., 38%αρ.) / Βελούδης (λ. – 78%υπ., 56%αρ.), Μποζίδης 1 (1/1επ.), Διαμαντίδης.