EKAΣΑΜΑΘ: Μεγάλη νίκη του Άτλαντα Κομοτηνής επί της Θύελλας Φερών σε ντέρμπι που «έσπασε καρδιές»

Μεγάλη νίκη με 66-64 πήρε ο Άτλας στην Κομοτηνή επί της Θύελλας Φερών στο μεγάλο ντέρμπι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής του ανδρικού της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τον Άτλαντα Κομοτηνής να χάνει τη διαφορά των 12 πόντων που πήρε στο πρώτο ημίχρονο και τη Θύελλα Φερών να καταφέρνει να ισοφαρίσει στα τελευταία λεπτά.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες επιθέσεις και κατάφερουν να πάρουν το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα, με κορυφαίους τους Καλαϊτζή με 17 και Μπορμπίδη με 14 πόντους.

Από πλευράς Θύελλας Φερών, περισσότερους από τους μισούς πόντους σημείωσαν οι Ράλλης και Κεσανλής που κατέγραψαν 26 και 13 αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σερετίδης-Γεωργίου

Δεκάλεπτα: 19-16 (10′), 39-27 (20′), 53-47 (30′), 66-64 (τελικό).

ΑΤΛΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Παπαδόπουλος) : Σχοινάκης 9, Καλαϊτζής 17(4), Παπουής (1), Τσέλιος, Θεοφανούδης 1, Δροσίνης 2, Δαφτσής, Μπορμπίδης 14(3), Ζωάνος 4, Σάρρος 2, Τσανίδης, Κοτσαρίδης 11

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΡΩΝ : Πορτοκαλίδης 3(1), Τσότρας 5(1), Ράλλης 26(2), Κεσανλής 13(3), Μέτα 1, Κωνσταντινίδης, Τέλιος, Παπαδάκης, Κουγιουμτζής, Μπερμπέρης 7, Παπαδόπουλος 9.